Fasolka szparagowa ze słoików to doskonały dodatek do obiadu zamiast surówki albo baza do zupy. Zróbcie zapas fasolki właśnie teraz, gdy nie jest zbyt droga i zostawcie słoiki na czarną godzinę, gdy będziecie musieli przygotować posiłek na szybko albo na zimę, gdy nie będzie można nigdzie kupić tego warzywa.

Przepis na fasolkę szparagową w słoiku

Składniki

 • 5 kg żółtej lub zielonej fasolki szparagowej
 • 10 łyżeczek soli
 • 10 łyżeczek cukru

Przygotowanie

 1. Słoiki i nakrętki dokładnie umyjcie, opłuczcie i sparzcie wrzątkiem. Może również po umyciu wyparzyć je w piekarniku w 110 stopniach przez 15 minut.
 2. Fasolkę szparagową dobrze umyjcie i odetnijcie końcówki. Możecie ją pokroić w mniejsze kawałki lub zostawić w całości. Gotujcie przez 3-5 minut w delikatnie wrzątku. Wody nie wylewajcie.
 3. Przestudzoną fasolkę szparagową włóżcie do słoików. Ułóżcie ją ściśle.
 4. Do każdego słoika wsypcie po łyżeczce soli i cukru.
 5. Zalejcie fasolkę wodą, tak, żeby ją zakrywała. Jeśli zabraknie wam wody z gotowania, możecie dopełnić słoiki zwykłą wodą. Zakręćcie dobrze słoiki.
 6. Aby zapasteryzować słoiki, potrzebujecie szerokiego garnka. Jego dno wyłóżcie ściereczką i ustawcie słoiki, tak aby się nie dotykały.
 7. Dolejcie wodę, tak by sięgała 3/4 wysokości słoików. Wolno gotujcie pod przykryciem przez godzinę.
 8. Wyjmijcie, żeby ostygły.
 9. Po 24 godzinach zapasteryzujcie słoiki z fasolką ponownie w ten sam sposób przez 40 minut.
 10. Smacznego!

Przepisy na fasolkę szparagową

Fasolka szparagowa jest bardzo wdzięcznym warzywem, z którego zrobicie mnóstwo mało skomplikowanych dań. Chyba każdy próbował ugotowanej fasolki podanej z bułką tartą. Możecie zrobić lekką jarzynową zupę z fasolką, podać w formie sałatki z tuńczykiem, dodać ją do placków zamiast tartych ziemniaków czy cukinii albo zrobić makaron z fasolką.

Źródło: gotujmy.pl

Czytaj także:

Zobacz także: