W tym miejscu nie ma najmniejszych wątpliwości. Najlepszy żurek wielkanocny wychodzi z zakwasu domowej roboty i basta. Jego przygotowanie jest bardzo proste, dlatego szczerze zachęcamy do tego, byście w tym roku nie kupowali gotowego zakwasu w sklepie i zamiast tego przyrządzili go samodzielnie.

Niemniej jednak biorąc się za tę robotę, trzeba mieć na względzie kilka żelaznych zasad. Bez tego cała praca może pójść na marne i trzeba będzie się ratować sklepowym gotowcem z butelki!

Co zrobić, by zakwas na żurek się nie zepsuł?

Jeśli nie zużyjecie zakwasu od razu i odstawicie go na później, dobrze jest wiedzieć jak sprawdzić, czy nie jest już zepsuty. To bardzo proste, ponieważ zepsuty zakwas rozpoznacie od razu! Będzie miał bardzo silny i nieprzyjemny zapach, a na jego powierzchni może wytworzyć się pleśń lub skorupa o nieapetycznym brązowym kolorze.

By zapobiec psuciu się zakwasu, musicie dbać o absolutną czystość naczyń i narzędzi, których używacie. To jednak nie wszystko. Pamiętajcie też o tym, by mieszać zakwas od czasu do czasu podczas kiszenia, najlepiej drewnianą łyżką - ten krok wielu pomija, co wpływa na jakość powstałego zakwasu.

Zobacz także:

Jak długo można przechowywać domowy zakwas?

Zakwas na żurek domowej roboty należy zużyć maksymalnie w ciągu dwóch tygodni, choć jeśli ma dobre warunki przechowywania, to nawet bez dokarmiania wytrzyma nawet i miesiąc. Najważniejsze, byście regularnie sprawdzali to, jak wygląda i pachnie.

Przepis na domowy zakwas na żurek wielkanocny

Składniki:

  • Litr ciepłej wody, najlepiej przegotowanej
  • 1 szklanka żytniej mąki
  • 3 ząbki czosnku
  • Ziarna ziela angielskiego
  • Liście laurowe
  • Jedna piętka chleba na zakwasie

Przygotowanie:

  1. Do słoika wsypcie szklankę mąki i zalejcie ciepłą wodą (nie gorącą!)
  2. Lekko rozgniećcie ząbki czosnku i dodajcie do słoika wraz z kilkoma ziarnami ziela angielskiego, liśćmi laurowymi i piętką chleba na zakwasie.
  3. Przykryjcie słoik ściereczką i odstawcie na kilka dni w ciepłe miejsce – najlepiej do szafki w kuchni, jednocześnie pamiętając o jego regularnym mieszaniu.
  4. Po 3-5 dniach zakwas powinien być gotowy! Poznacie to po charakterystycznym, kwaśnym zapachu.

Tak przygotowany zakwas należy wlać do przygotowanej wcześniej bazy do żurku.