Młodość zwykle wspomina się z rozrzewnieniem. Ale w życiu wielu z nas pozostaje jedno stresujące przeżycie, do którego raczej nikt nie chce wracać - mowa oczywiście o egzaminie dojrzałości. Niektórzy nawet pomimo słusznego wieku budzą się czasem w nocy zlani zimnym potem, ponieważ znów przyśniła im się własna matura.

Kwitnące kasztany to symbol tego ważnego dnia w życiu każdego młodego człowieka. Dla tych, którzy już nie muszą się martwić maturami, mamy recepturę na zdrowy sok z kwiatów kasztanowca. Zbierzcie je, póki jeszcze kwitną.  

Właściwości soku z kwiatów kasztanowca

Te piękne i słodko pachnące kwiaty to nie tylko ozdoba, ale i prawdziwa skarbnica cennych substancji. Picie soku z kwiatów kasztanowca pomaga na różne dolegliwości:

  • łagodzi obrzęki i uszczelnia naczynia krwionośne 

  • ma właściwości przeciwzakrzepowe (wyciąg z kasztanowca stosuje się m.in. w maściach na hemoroidy)

  • działa przeciwzapalnie i ściągająco

  • przyspiesza gojenie łagodnych oparzeń i siniaków

Jak zrobić sok z kwiatów kasztanowca?

Przygotowanie soku z kwiatów kasztanowca trwa dosłownie parę minut. Zbierzcie solidną porcję, co najmniej 200-300 g kwiatów. Następnie wsypcie je do kielicha blendera, wlejcie odrobinę wody, by ostrza zaczęły pracować sprawniej i miksujcie, do uzyskania soku. Teraz wystarczy odcedzić płyn, przelać do słoiczków i zakręcić. Sok z kwiatów kasztanowca można przechowywać w lodówce przez maksymalnie 2-3 dni. Pijcie po 1 łyżce dziennie, na czczo przed śniadaniem.

Zobacz także:

Pamiętajcie, by kwiaty kasztanowca zbierać z drzew, które stoją możliwie jak najdalej od ruchliwych dróg. Warto wybrać się po kwiaty rano, w słoneczny dzień. 

Jak inaczej wykorzystać kwiaty kasztanowca?

Z kwiatów kasztanowca sporządza się też nalewkę, maść, macerat czy herbatę. Herbatkę każdy z was może zrobić z łatwością w domu.

Część zebranych kwiatów wysuszcie i przesypcie do słoika. Później wystarczy wsypać jedną garść do dzbanka, zalać wrzątkiem i parzyć przez 10-15 minut. Po odcedzeniu i ostudzeniu napar jest od razu gotowy do wypicia. Taka herbata działa rozkurczowo i może przynieść ulgę przy bólach miesiączkowych. Ma również lekkie działanie ściągające i przeciwbakteryjnie. 

Pamiętajcie też, że w razie wystąpienia alergii należy przerwać stosowanie, a przy silnej reakcji alergicznej natychmiast wezwać lekarza.