Choć zrobienie żurku w teorii wydaje się proste, w rzeczywistości jego przyrządzenie może sprawić trochę problemów. Nawet ci, którzy uważają się za ekspertów w tej dziedzinie, popełniają kardynalne błędy. 

Co zrobić, żeby kiełbasa w żurku nie pękała?

Wiele osób napotyka na kłopot gotując żurek na surowej białej kiełbasie. Niesforne pęta lubią płatać figla podczas długiego gotowania i po prostu pękać. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że podanie żurku gościom w czasie śniadania wielkanocnego z taką właśnie paskudną kiełbaską to kulinarna wpadka.

Jak temu zaradzić? Wystarczy nakłuć surową kiełbasę przed gotowaniem za pomocą widelca, najlepiej w kilku miejscach. To nie tylko zapobiegnie rozerwaniu osłonek, ale także sprawi, że wspaniały mięsny aromat łatwiej przejdzie do zupy. Biała kiełbasa to nie jedyny produkt, który nastręcza problemów podczas gotowania tego odświętnego dania.

Na czym gotować żurek?

Wydaje się, że większość Polaków sięga zwykle po sklepowy zakwas. Magda Gessler twierdzi, że najlepiej zalać żurek samodzielnie przyrządzoną miksturą. Jeśli jednak nie macie na to czasu, koniecznie sprawdźcie etykietę produktu, który zamierzacie dodać do zupy. To właśnie od niego zależy cały smak żurku:

Zobacz także:

- Zwracajmy uwagę na kwas, który dodajemy do żurku. Ma być prawdziwy, z żytniej mąki! I bardzo ważne, nasz żurek będzie pyszniejszy, jeśli nie dodamy do niego śmietany! Tego dnia żurek powinien być chudy, kwaśny, z dużą ilością majeranku i czosnku – stwierdziła w jednym z wywiadów Magda Gessler.

Można stąd wyciągnąć wniosek, że sam zakwas to połowa sukcesu. Lepiej zatem nie ładować do żurku niepotrzebnej zupełnie śmietany, tylko wybrać zakwas dobrze lub zrobić samemu. Jeśli zdecydujecie się na tę drugą opcję, zapraszamy do zapoznania się z naszym przepisem.

Przepis na zakwas na żurek 

Składniki:

 • Czerstwe pieczywo lub mąka żytnia (mogą być piętki lub inne resztki)
 • Czosnek
 • Olej rzepakowy
 • Woda niegazowana
 • Przyprawy: pieprz, liście laurowe, ziela angielskie, kminek

Przygotowanie:

 1. Czerstwe pieczywo podzielcie na mniejsze części i umieśćcie w dużym, wyparzonym słoiku tak, aby wypełniło go do ¾ wysokości.
 2. Ząbki czosnku obierzcie z łupin, a następnie rozgniećcie przy pomocy noża. Możecie również rozkroić całą główkę w poprzek na pół (nie obierając jej). Tak przygotowany czosnek również umieśćcie w słoiku.
 3. Do chleba dodajcie też przyprawy w takiej ilości, która wam osobiście odpowiada (niektórzy lubią więcej pieprzu, niektórzy mniej).
 4. Całość zalejcie wodą, tak by sięgała mniej więcej do połowy słoika oraz 3 cm warstwą oleju rzepakowego, a następnie zakręćcie naczynie. W słoiku powinno zostać około pięciu centymetrów wolnej przestrzeni.
 5. Przez kolejny tydzień musicie codziennie otworzyć zakwas, przemieszać go i po kilku minutach ponownie zamknąć. Jeśli macie taką możliwość każdego dnia dokładajcie chociaż jedną piętkę czerstwego pieczywa, dzięki temu zakwas stanie się łagodniejszy.
 6. Po siedmiu dniach uporczywego mieszania możecie w końcu odpocząć. Odstawcie zakwas do spiżarki lub piwnicy na 2 tygodnie. Po upływie tego czasu będzie gotowy do spożycia.

Smacznego!