Wiele osób wyrzuca czosnek, kiedy tylko wyrośnie z nieco zielony pęd przypominający wyglądem szczypior. Jeśli tak przejrzały czosnek będzie długo przetrzymywany w lodówce, może spleśnieć i nie nadawać się do spożycia, ale samo kiełkowanie nie jest niczym groźnym. To jednak tylko część tej historii.

Kiełkujący czosnek – czy jest szkodliwy?

Zacznijmy od naszej tytułowej historii. Otóż pewien znany polski kucharz, opowiedział na jednym ze spotkań autorskich, że nauczył się jednej rzeczy od włoskiego mistrza gotowania.

Kucharz z Italii nauczył polskiego ucznia, że przed dodaniem ząbka czosnku do dania, przecina go na pół, wycina kiełkujący, świeży rdzeń czosnku, oczyszcza dokładnie nóż i dopiero wtedy zabiera się za siekanie ząbka, ze względu na zagrożenie różnego rodzaju toksynami.

Tymczasem nauka podpowiada nam, że prawda jest zupełnie odwrotna. kiełkujący czosnek, o ile nie zaczyna jeszcze pleśnieć, może mieć fantastyczne działanie prozdrowotne.

Zobacz także:

Eksperci przeprowadzili badanie, z którego wynika, że kiełkujący czosnek ma nawet znacznie lepsze działanie przeciwutleniające niż ten świeży. Analizy laboratoryjne wykazały, że wyciąg pobierany właśnie z kiełkującego czosnku chroni komórki przed szkodliwymi czynnikami, które mogą przyczyniać się powstawania chorób:

- Dlatego kiełkowanie może być użytecznym sposobem na poprawę potencjału przeciwutleniającego czosnku – wyjaśnił jeden z autorów badania, dr Jong-Sang Kim z koreańskiego państwowego uniwersytetu Kyungpook. 

Który czosnek jest zdrowszy, świeży czy kiełkujący?

Przeprowadzone testy wykazały, że tego typu czosnek, nawet w formie surowych ząbków, będzie jeszcze bardziej korzystny niż np. ten zwykły w formie syropu, zupy czy naparu, które często stosuje się na popularne objawy chorobowe.

Nie oznacza to, że nie powinniście sięgać po tradycyjny, pozbawiony świeżych pędów w środku młody czosnek – warto jednak mieć na uwadze te informacje, kiedy następnym razem zauważycie, że warzywo zaczęło kiełkować i wypuszcza soczyście zielone pędy.

Właściwości odżywcze czosnku

Nie od dziś wiadomo, że czosnek to niezwykle korzystne dla zdrowia warzywo. Ma silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, które sprawdzają się przy bardzo wielu infekcjach. Niektóre osoby powinny jednak unikać czosnku, jeśli cierpią na wskazane choroby.

Oprócz działania przeciwzapalnego i przeciwgorączkowego, czosnek potrafi także obniżać wysokie ciśnienie oraz zły cholesterol. Zmniejsza również ryzyko występowania chorób serca i wzmacnia cały układ odpornościowy. 

Źródło: Wprost