Te pospolite grzyby dostępne w każdym supermarkecie są już stałym elementem w polskiej kuchni. Można je kupić w sklepach przez cały rok, dlatego mało kto zastanawia się nad tym, czy pieczarki nadają się do mrożenia.

A to błąd, ponieważ grzyby te jak najbardziej można zamrozić i dzięki temu trochę zaoszczędzić - na przykład, gdy trafi się atrakcyjna promocja na pieczarki - np. dwa opakowania w cenie jednego - a wy akurat nie macie pomysłu na to, co zrobić z ich dużą ilością. Rozwiązaniem jest w tej sytuacji po prostu  mrożenie - opisujemy, jak to zrobić, by pieczarki po rozmrożeniu były nadal smaczne i nie stały sie bure, gumowate i bezsmakowe. 

Czy pieczarki można mrozić?

Pytanie, jakie się nasuwa wielu osobom z pewnością jest takie - czy pieczarki można w ogóle zamrozić? Tak samo jak inne grzyby, pieczarki można mrozić, ale pod kilkoma warunkami.

Po pierwsze, grzyby muszą zostać dokładnie oczyszczone z ziemi i innych zanieczyszczeń. Dobrym rozwiązaniem jest ich obranie, by mieć pewność, że w grzybach nie zostanie ani trochę ziemi ani żaden zalążek pleśni. To da gwarancję, że grzyby nie zepsują się podczas procesu zamrażania. Po drugie, pieczarki muszą być świeże - mrożenie starych grzybów mija się z celem. 

Zobacz także:

Tak przygotowane surowe pieczarki będą mogły czekać na wyciągnięcie z zamrażarki nawet przez pół roku! Nie od rzeczy będzie jednak oznaczenie opakowania ze szczelnie zamkniętymi mrożonymi datą zapakowania. 

Jak zamrozić pieczarki?

Mrożenie pieczarek, tak jak każda inna czynność w kuchni, wymaga stosowania się do pewnych zasad:

  • blanszowanie - przez zamrożeniem pieczarki dobrze jest zblanszować, by zachowały swój kolor i strukturę. W przeciwnym razie mogą ściemnieć. Surowe pieczarki wrzućcie do wrzątku na około minutę, a później opłuczcie dokładnie zimną wodą. Po wysuszeniu pieczarki nadają się do zamrożenia. 

  • sposób mrożenia - w przypadku pieczarek należy zastosować tę samą zasadę, co przy mrożeniu całych owoców. Osuszone grzyby rozłóżcie na blaszce lub w pojemniku na papierze do pieczenia tak, by się nawzajem nie dotykały. Włóżcie do zamrażarki na dobę, a po tym czasie przełóżcie do woreczków. Dzięki tej metodzie pieczarki się nie skleją!