Jeśli jesteście fanami niedźwiedziego czosnku, powinniście jak najszybciej iść do lasu. Niestety mamy tutaj dwie nienajlepsze wiadomości. Po pierwsze, sezon na ten przysmak jest bardzo krótki. Po drugie, nie wszędzie można to zrobić bez wejścia w kolizję z prawem. O co tutaj chodzi?

Czy można dostać mandat za zrywanie czosnku niedźwiedziego?

Odpowiedź na to pytane niestety może być tylko i wyłącznie twierdząca. Tak, w Polsce można dostać za zrywanie czosnku niedźwiedziego mandat, i to dość wysoki, bo sięgający nawet 5 tys. zł z tytułu złamania ustawy o ochrony przyrody. Zgodnie z jej artykułem nr 131 pkt 14 (ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r.) oprócz mandatu wynoszącego od 50 zł do 5 tys. grozi za to również nawet kara aresztu.

Czosnek niedźwiedzi jest rośliną pod częściową ochroną i nie wszędzie można go zbierać bez zezwolenia, ale na szczęście z łatwością można go uprawiać w ogórku - nie jest rośliną specjalnie wymagającą jeśli chodzi o podłoże i warunki klimatyczne.

Wróćmy jednak do kwestii grzywien, kar i ewentualnych możliwości jego zbiorów. Jak już wspominaliśmy zrywanie czosnku niedźwiedziego wymaga pozwolenia. Można je uzyskać od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Niestety to nie otwiera jednak drogi do zrywania czosnku niedźwiedziego w sezonie wszystkim jego amatorom.

Zobacz także:

Ze względu na zagrożenie istnienia tej rośliny, pozwolenie na ten zbiór można dostać tylko na terenie województwa śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Północna część naszego kraju musi się więc obejść smakiem. Jakby tego było mało, dozwolony zbiór zakłada „zostawienie nie mniej niż 75 proc. populacji i nie uszkadzanie części podziemnych”... 

Właściwości czosnku niedźwiedziego

Dawniej czosnek niedźwiedzi stosowany był leczniczo ze względu na swoje niezwykłe właściwości. Działa antybakteryjnie, obniża ciśnienie krwi i zapobiega miażdżycy, poprawia funkcjonowanie fory bakteryjnej w jelitach i pobudza trawienie.

Jest bogaty w witaminy (m.in. z grupy B: B1, B2 i B3 oraz witaminę C), a także mikroelementy (siarkę, magnez, mangan, fosfor, potas i selen).

Co zrobić z czosnku niedźwiedziego?

Chociaż swoim zapachem tak zwana cebula czarownic może przypominać tradycyjny czosnek, to w smaku jest o wiele łagodniejszy. Oprócz pysznego pesto możecie posiekać liście cebuli czarownic i dodać je do masła – w smaku będzie przypominało czosnkowe masełko.

Doskonałym pomysłem jest również wykorzystanie ich w identyczny sposób jak liści szpinaku, lekko zblanszujcie i dodajcie np. do makaronu. Czosnkiem niedźwiedzim można nadziewać mięso albo zrobić z niego zupę. Z łatwością kupicie go również w postaci suszonej, rozdrobionej przyprawy.

Ale chyba najciekawszym sposobem na przerobienie większych ilości czosnku, jest zrobienie z niego czegoś na kształt włoskiego pesto. Sprawdźcie nasz przepis.

Przepis na pesto z czosnku niedźwiedziego

Składniki

  • 4 garście niedźwiedziego czosnku
  • 0,5 szklanki oleju
  • 5 łyżek orzechów włoskich, migdałów albo orzeszków pinii
  • Świeży czosnek niedźwiedzi 4 garście
  • Sól

Przygotowanie

  1. Liście czosnku niedźwiedziego umyjcie i osuszcie za pomocą ręcznika papierowego lub bawełnianej ściereczki.
  2. Do misy blendera przełóżcie liście oraz wybrane orzechy, dodajcie olej i zblendujcie – na gładką masę lub niejednolitą z wyczuwalnymi kawałkami orzechów. Dodajcie sól do smaku.
  3. Gotowe pesto przełóżcie do wyparzonych słoiczków, na wierzch wlejcie łyżkę oleju i szczelnie zamknijcie.

Smacznego!