Zwykle, w poszukiwaniu kulinarnych inspiracji, ruszamy na zachód Europy. Kuchnia francuska, włoska, może grecka – to właśnie tam szukamy ciekawych dań, które mogłyby nieco ożywić nasze menu. Mniej doceniana jest kuchnia rosyjska – bardziej „swojska”, mniej wyszukana, ale w końcu słowiańska i przez to jakby bliższa naszemu sercu. A może raczej podniebieniu!

Skąd wzięły się kotlety pożarskie?

Dzisiaj na warsztat weźmiemy kotlety pożarskie, zwane także kotletami Pożarskiego. Ten klasyk kuchni naszych wschodnich sąsiadów ma ciekawą historię. W polskich knajpach serwowany był już w połowie XIX wieku. Przepis na to danie powstał niewiele wcześniej – pamiętajmy, że znaczna część Rzeczpospolitej pozostawała wtedy w składzie Imperium Rosyjskiego.

Ciekawostką pozostaje także nazwa kotletów. Swoje źródło ma ona w nazwisku karczmarza w małej miejscowości Torżok w centralnej Rosji. O kotletach Pożarskiego pisał rymem blisko 200 lat temu nawet Aleksander Puszkin. W błędzie są z kolei ci, którzy wiążą historię kotletów pożarskich z Dymitrem Pożarskim, bohaterem antypolskiego powstania w Moskwie z początków XVII wieku.

Jak dawniej robiło się kotlety pożarskie?

Zostawmy na razie historię z boku i wróćmy do gotowania. Dawna, XIX-wieczna receptura niejakiego Jewdokima Pożarskiego nieco została już zmodyfikowana. Z rzadka siekamy okropnie drogie mięso cielęce dla zrobienia kotletów jego imienia, nie obsmażamy także niezmielonej kurzej piersi. Zamiast tego sięgamy po tańszą pierś z kurczaka, którą przedtem mielimy lub drobno siekamy.

Zobacz także:

Tak czy siak, te nietypowe kotlety mielone zawsze warto wypróbować. Królowały w barach mlecznych jeszcze w czasach PRL-u, teraz o nich zapomniano. Powoli wracają do świadomości smakoszy - pora więc przypomnieć sobie ich smak.

Przepis na kotlety pożarskie

Składniki:

 • 50 dag mięsa mielonego lub siekanego z drobiu (np. z piersi)
 • Cebula
 • Ząbek czosnku
 • Bułka namoczona w mleku
 • 2 jaja
 • Łyżka masła
 • Majeranek
 • Sól i pieprz
 • Bułka tarta
 • 2 łyżki mąki pszennej

Przygotowanie:

 1. Wyrabiamy masę na kotlety z mięsa, jednego jajka, masła i bułki.
 2. Doprawiamy łyżeczką majeranku, pieprzem i solą.
 3. Dodajemy wcześniej zeszkloną i pokrojoną na małą kostkę cebulę, a także posiekany ząbek czosnku.
 4. Formujemy dość płaskie, owalne kotlety.
 5. Obtaczamy w panierce złożonej z mąki, roztrzepanego jajka i bułki tartej jak kotlety schabowe.
 6. Smażymy na maśle, na średnim ogniu na złoty kolor z obu stron.
 7. Podajemy z ziemniakami i surówką.