Wydawałoby się, że to nic trudnego. Kawałek mięsa, tłuczek, parę dodatków i patelnia. Kotlet schabowy to danie, które jemy niemal tydzień w tydzień. Magda Gessler zauważa jednak, że w kwestii przygotowania tego absolutnego klasyka są pewne rezerwy...

Magda Gessler krytykuje Polaków w sprawie kotletów schabowych

Co tu dużo kryć. Magda Gessler wiele wie na temat polskiej kuchni. Równie dużą sprawność jak w dziedzinie kulinariów, telewizyjna gwiazda ma również w wyrazistym punktowaniu umiejętności Polaków właśnie w kuchni. Wykorzystują to chętnie dziennikarze, którzy przystawiają Magdzie mikrofon i zamieniają w słuch...

Słynna restauratorka zapytana o kotleta schabowego w wykonaniu rodaków nie pozostawiła żadnych wątpliwości. Daleko nam w tym zakresie do perfekcji:

- Kupujemy schab z knura i go nie rozklepujemy, bo nam się nie chce. Niestety też go nie marynujemy, a warto to zrobić w mleku i cebuli - powiedziała Gessler w wywiadzie dla magazynu Viva. 

Magda Gessler radzi, jak robić kotlety schabowe

Żeby kotlety schabowe udały się i smakowały tak jak kiedyś, trzeba więc stosować kilka powszechnie znanych zasad, takich jak cienkie ubicie mięsa, doprawienie solą i pieprzem i smażenia w wysokiej temperaturze.

Zobacz także:

To jednak nie wszystko. Jak twierdzi gwiazda TVN-u, miękkość wewnątrz, a chrupkość na zewnątrz zapewnimy kotletom poprzez moczenie mięsa w marynacie z mleka i cebuli. Najlepiej zostawić je w chłodnym miejscu na całą noc.

Przepis na kotlety schabowe według Magdy Gessler

Składniki:

 • 50 dag schabu
 • 1 szklanka mleka
 • 1 cebula
 • 2 duże, roztrzepane jaja
 • mąka pszenna – kilka łyżek
 • bułka tarta
 • sól
 • pieprz
 • smalec lub olej do smażenia

Przygotowanie:

 1. Schab kroimy na dość grube plastry
 2. Plastry mięsa rozbijamy tłuczkiem na cienkie kotlety.
 3. Cebulę kroimy w piórka i obkładamy nią nasze rozbite mięso.
 4. Zalewamy mięso z cebulą szklanką mleka i odkładamy do lodówki na noc.
 5. Nazajutrz „wyławiamy” kotlety schabowe z zalewy i dokładnie je osuszamy.
 6. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
 7. Kotlety obtaczamy w mące, roztrzepanym jajku, a na koniec w bułce tartej.
 8. Na patelni rozgrzewamy smalec lub inny tłuszcz
 9. Kotlety smażymy na złoty kolor z obu stron. Uwaga! Pilnujmy, by mąka z kotletów nie przypalała się na patelni – jeśli do tego dopuścimy, panierka kotletów będzie wyglądała mało apetycznie.

Smacznego!

Historia kotletów schabowych

Kotlety schabowe wszyscy znamy i kochamy. Mało mówi się jednak o ich pochodzeniu. Wejście popularnych „schaboszczaków” w poczet klasyki polskiej kuchni odbyło się całkiem niedawno, czyli po II wojnie światowej.

Kotlety schabowe sięgają swoimi korzeniami do wykwintnego austriackiego specjału, czyli sznycla wiedeńskiego. To delikatne w smaku danie składa się z cieniutko zbitego plastra cielęcego mięsa smażonego w panierce na smalcu. W lepszych restauracjach można było dostać sznycle usmażone na maśle.