Każdy z regionów naszego kraju ma swoje własne, popisowe dania. Nie zawsze jednak rozpowszechniają się one na całą Polskę i można je zjeść wszędzie. Są takie, które cieszą się uznaniem raczej tylko w swoich stronach.  Jedną z takich potraw jest wodzianka, a szkoda, bo ta pozycja ze śląskiej kuchni zasługuje na większy rozgłos.

Być może wielu z was o niej słyszało (wyłączamy Ślązaków, dla których to znany i lubiany przysmak). Jednak pewne jest to, że nie każdy Polak jej kiedykolwiek próbował, pomimo tego że różne warianty wodzianki funkcjonują w Polsce pod tak ciekawymi nazwami ślepy rosół czy też kapłon...

Jeśli jednak nie jedliście jeszcze tej smacznej zupki, nic nie stoi na przeszkodzie, by w końcu to zmienić. Wodzianka jest śląskim przysmakiem, który można przyrządzić w parę chwil.

Zupa ze Śląska, czyli wodzianka

Wodzianka, nazywana też wodzionką, to prosta zupa, której głównym składnikiem jest razowy chleb. Przygotowywano ją dawniej,  żeby wykorzystać czerstwy chleb i nie marnować pożywienia. Z tego powodu zupa jest uznawana za symbol oszczędności i skromności Ślązaków.

Zobacz także:

Do jej przygotowania potrzebujecie czerstwego chleba, czosnku oraz smalcu. Proste składniki, szybki czas przygotowania powodują, że zupa jest możliwa do zrobienia nawet przez osoby, które nie potrafią gotować i starają się trzymać z dala od kuchni.

Przepis na zupę wodziankę

Składniki

  • Ok. 4 kromki czerstwego suchego chleba
  • 3-4 ząbki czosnku
  • 2 łyżki domowego smalcu ze skwarkami
  • sól

Przygotowanie:

  1. W czajniku lub w garnku zagotujcie litr wody.
  2. Czosnek obierzcie z łupinek i rozetrzyjcie go razem z solą.
  3. Czerstwe kromki chleba pokrójcie w kawałki, a następnie rozłóżcie je od razu w głębokich talerzach.
  4. Na przygotowane pieczywo rozsypcie roztarty czosnek.
  5. Całość zalejcie wrzątkiem i dodajcie rozpuszczony na patelni smalec ze skwarkami. Na koniec w razie potrzeby przyprawcie solą i pieprzem..