Aleksander Kwaśniewski zbadał swój profil metaboliczny i wykluczył te produkty. Wygląda świetnie
ONS
Newsy

Aleksander Kwaśniewski zbadał swój profil metaboliczny i wykluczył te produkty. Wygląda świetnie

Były prezydent RP – Aleksander Kwaśniewski – skończy w listopadzie 67 lat. Mimo dojrzałego wieku, prezentuje się wręcz doskonale. Czemu to zawdzięcza?

Aleksander Kwaśniewski jest jednym z najbardziej cenionych polityków w naszym kraju. Przez 10 lat pełnił funkcję prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W ciągu swojej wieloletniej kariery politycznej został uhonorowany wieloma odznaczeniami, nagrodami i wyróżnieniami. W listopadzie Aleksander Kwaśniewski skończy 67 lat. Jak on to robi, że tak świetnie wygląda? Czy jest na jakiejś specjalnej diecie?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dieta Aleksandra Kwaśniewskiego

W jednym z naszych wcześniejszych artykułów mogliście dowiedzieć się, jaka jest ulubiona zupa byłego prezydenta Polski. To zupa kapuściana. Kwaśniewski do dziś jest kojarzony ze stosowaniem diety kapuścianej, która została nawet nazwana dietą prezydencką. Mimo iż były prezydent nigdy nie potwierdził oficjalnie tego, że stosował tę dietę, informacje na ten temat pochodzą z wielu niezależnych źródeł i można uznać je za wiarygodne.

Podstawą tej diety jest jedzenie dużej ilości warzyw w ugotowanej postaci. Ma to ułatwić odchudzanie, czego żywym przykładem miał być kilkanaście lat temu prezydent Kwaśniewski. Ale to nie wszystko, co stosuje Kwaśniewski.

Polityk unika też białego pieczywa, napojów gazowanych, potraw mącznych i smażonych oraz nie przesadza z ilością soli. Do przejścia na taką dietę mieli go zachęcić specjaliści z jednej z warszawskich klinik, w której Kwaśniewski zbadał jakiś czas temu swój profil metaboliczny.

Zobacz także
Jaka jest ulubiona zupa Aleksandra Kwaśniewskiego? Zdradzamy przepis

Jaka jest ulubiona zupa Aleksandra Kwaśniewskiego? Jako prezydent się nią zajadał. Mamy przepis!

dieta Jolanty Kwaśniewskiej

Jaka jest ulubiona świąteczna potrawa Jolanty Kwaśniewskiej? Nie zgadniesz

Aleksander Kwaśniewski zbadał swój profil metaboliczny i wykluczył te produkty. Wygląda świetnie
ONS

Na czym polega badanie profilu metabolicznego?

Zastanawialiście się kiedyś, na czym polega badanie metaboliczne? Wyjaśniamy. Badania metaboliczne genodiety to nowoczesna metoda diagnostyczna, która opiera się na wiedzy z zakresu nutrigenetyki i nutrigenomiki. Badanie ma pokazać, jakie geny u danej osoby odpowiadają za określony przebieg procesów metabolicznych.

Badania metaboliczne analizują obecność genów, które odpowiadają za:

 • przemianę składników odżywczych
 • zdolność antyoksydacyjną organizmu
 • nadwrażliwość pokarmową
 • nietolerancje pokarmowe
 • występowanie chorób dietozależnych

Badania metaboliczne są w pełni bezpieczną i skuteczną metodą przygotowania diety w oparciu o DNA. Warto dodać, że taki test wystarczy wykonać tylko raz w życiu, ponieważ nasze DNA jest przez całe życie takie samo.

Do kogo skierowane jest takie badanie?

Badanie metaboliczne skierowane jest głównie do osób, które:

 • mają problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała
 • mają zdiagnozowane choroby przewlekłe
 • są rodzinnie obciążone chorobami przewlekłymi
 • odczuwają złe samopoczucie, cierpią na migreny, osłabienie lub mają problemy z zasypianiem

Badania, które wchodzą w skład profilu metabolicznego to:

 • glukoza
 • lipidogram
 • kreatynina
 • mocznik
 • białko całkowite
 • albuminy
 • bilirubina całkowita
 • elektrolity
 • aminotransferaza alaninowa
 • AST - jedna z tzw. prób wątrobowych.

Wszystkie badania profilu metabolicznego polegają na pobraniu krwi żylnej od pacjenta.

Źródło: zdrowegeny.pl, medonet.pl

Czytaj też: 

Jaka jest ulubiona zupa Aleksandra Kwaśniewskiego? Zdradzamy przepis
ONS.pl/AdobeStock
Newsy
Jaka jest ulubiona zupa Aleksandra Kwaśniewskiego? Jako prezydent się nią zajadał. Mamy przepis!
Pamiętacie słynną dietę prezydencką? Opiera się w dużym stopniu o jedzenie tej zupy. Poznajcie przepis.

Aleksander Kwaśniewski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich polityków. Przez 10 lat pełnił funkcję Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Aleksander Kwaśniewski może poszczycić się wieloma odznaczeniami i nagrodami i naprawdę bogatą karierą polityczną. Dieta prezydenta Kwaśniewskiego Poza niektórymi posunięciami politycznymi, Kwaśniewski został zapamiętany z uwagi na stosowanie diety kapuścianej , która została nawet nazwana dietą prezydencką. Nigdy nie potwierdził on oficjalnie tego, że stosował tę dietę, jednak informacje na ten temat pochodzą z wielu niezależnych źródeł i można uznać je za wiarygodne. Głównym założeniem tej diety jest jedzenie dużej ilości warzyw w ugotowanej postaci. Dieta ma ułatwić odchudzanie, czego żywym przykładem miał być kilkanaście lat temu prezydent Kwaśniewski. Aleksander Kwaśniewski na zawsze zostanie więc kojarzony z zupą z diety kapuścianej. Znamy przepis na tę kultową potrawę, którą zajadał się prezydent. Przepis na zupę Aleksandra Kwaśniewskiego Zupa kapuściana nie ma tak naprawę ustalonych stałych proporcji. Chodzi o to, żeby składała się głównie z gotowanych warzyw, z których jednym z nich ma być kapusta. Unika się kalorycznych dodatków do zupy. Nie dodaje się do niej raczej ziemniaków, kasz, makaronu i ryżu. Przykładowy przepis na zupę z diety kapuścianej zamieszczamy poniżej. Składniki na zupę kapuścianą: Pół główki białej lub włoskiej kapusty Łyżka oliwy z oliwek 4 cebule Zielona i czerwona papryka Pół pęczka selera naciowego Kilka świeżych pomidorów lub puszka pomidorów bez dodatków oleju Czosnek Pieprz i chili Przygotowanie zupy kapuścianej Warzywa umyjcie. Pokrójcie je w równą kostkę....

Słyszeliście o diecie zgodnej z grupą krwi? To już przeszłość. Czas na ustalanie diety wg swojego DNA
AdobeStock
Newsy
Słyszeliście o diecie zgodnej z grupą krwi? To już przeszłość. Czas na ustalanie diety wg swojego DNA
Czy dieta każdego z was powinna się różnić? Naukowcy nie mają wątpliwości

Wiele ekspertów zgodzi się, że medycyna i nauki o zdrowiu idą w stronę personalizacji. Coraz więcej naukowców zdaje sobie sprawę z tego, że każdy reaguje na dane leczenie inaczej. Różnice w waszych genach są odpowiedzialne za to, jaki macie kolor włosów, kolor oczu, jak wysocy jesteście, ale też za to, jak reagujecie na poszczególnie produkty żywnościowe lub leki. Dieta zgodna z DNA Prężnie rozwija się nowa dziedzina nauki – nutrigenomika. Naukowcy się nią zajmujący próbują poznać wpływ pożywienia na geny. Prościej mówiąc, sprawdzają oni to, czy da się dobrać dietę badając DNA dla konkretnej osoby. To stosunkowo młoda dziedzina nauki. Jest już wiele odkryć na tym polu, jednak trzeba jeszcze poczekać na możliwość personalizacji diety zgodnej dokładnie z waszym DNA. Naukowcy mają jednak kilka ciekawych wniosków, które mogą was zainteresować. Geny otyłości Odkryto na przykład tak zwane „geny otyłości”, czyli fragmenty DNA wskazujące na podatność do odkładania tłuszczu. Jak można wykorzystać te informacje? Można oczywiście dostosować dietę do danej osoby w ten sposób, by jedzenie nie powodowało otyłości . Trzeba wtedy szczególnie zadbać o dostosowanie kalorii w jadłospisie danej osoby. Wrażliwość na kofeinę macie w DNA Jednym z pierwszych poważnych odkryć w nutrigenomice było zidentyfikowanie genów odpowiedzialnych za metabolizm i reagowanie na kofeinę. Pewnie znacie osoby, które mogą napić się mocnej kawy wieczorem, a potem bez problemu zasnąć? Inni napiją się kawy po obiedzie i przez to będą mieli problemy z zaśnięciem. Naukowcy są to w stanie odczytać te informacje z badania DNA! Czy sól jest szkodliwa dla wszystkich? Intensywnie badany jest też wpływ soli kuchennej na zdrowe. Okazuje się, że dieta bogata w...

Andrzej Duda był kiedyś na restrykcyjnej diecie. Jaką metodę odchudzania wybrał przed wyborami?
ONS
Newsy
Andrzej Duda był kiedyś na restrykcyjnej diecie. Jaką metodę odchudzania wybrał przed wyborami?
Tuż przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku, Andrzej Duda postanowił przejść na dietę. Jaką metodę odchudzania wybrał urzędujący prezydent?

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda słynie z postawnej postury – wysokiego wzrostu i lekko zaokrąglonego brzuszka. Tuż przed ostatnimi wyborami, polityk postanowił się za siebie wziąć i schudnąć. Na 14 miesięcy przed finałowym starciem, Duda przeszedł na bardzo restrykcyjną dietę, na której spożywał zaledwie 1000 kalorii dziennie. Czy to aby na pewno zdrowe? Andrzej Duda był na diecie 1000 kalorii Na rok przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku, Andrzej Duda postanowił wziąć się za siebie i zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Polityk nie tylko wykluczył z diety mięso, ale też wyeliminował słodycze, pszenne pieczywo, a nawet rzucił palenie. Jak ustalił wówczas „Fakt", Duda przez trzy miesiące przyjmował zaledwie 1000 kalorii dziennie.         Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez Prezydent RP Andrzej Duda (@prezydent_pl) Jak wyglądało dzienne menu prezydenta Andrzeja Dudy? Jesteście ciekawi, jak odżywiał się przed wyborami Andrzej Duda? Mamy jego jadłospis. Śniadanie - płatki owsiane z chudym jogurtem lub kanapki. Jeśli Duda miał ochotę na kanapki, musiały one być z pełnoziarnistego pieczywa i najwyżej z dwoma plasterkami żółtego sera. W ciągu dnia musiał pić dużo wody (ok. 3 litrów, małymi łykami i wtedy, gdy pojawia się pragnienie). Mógł jeść tylko owoce o niskim indeksie glikemicznym. Na obiad jadł zupę, dużą ilość sałaty, gotowane na parze brokuły lub kalafiora oraz kurczaka (bez skóry). Ponadto, każdego ranka Duda musiał trenować na...

Lech Wałęsa
Paweł Kibitlewski/ons.pl
Newsy
Lech Wałęsa chudnie w oczach. Jakiś czas temu przeszedł na tajemniczą dietę cud
Były prezydent wiedzie ostatnio spokojne życie emeryta. W czasach koronawirusa prezydent Wałęsa postanowił zadbać bardziej o swoje zdrowie.

W ostatnich miesiącach naszego prezydenta jakby coraz mniej… Wszystko to jest zasługą zmiany nawyków żywieniowych i pobytu na zdrowotnym turnusie. Lech Wałęsa z powodu pandemii udziela ostatnio mniej wywiadów. Podobnie mniej z oczywistych przyczyn jest podróży po świecie i okolicznościowych wykładów. Tak właśnie do niedawna wyglądała codzienność 77-letniego polityka. Dzisiaj nie ma już po niej niemalże śladu. W nową, koronawirusową rzeczywistość Wałęsa wszedł z mocnym postanowieniem poprawy swojego stanu zdrowia. Prezydencka dieta-cud Były przywódca „Solidarności” postanowił po prostu wziąć się za siebie i zrzucić zbędne kilogramy. Do tego wszystkiego potrzebny był dobry plan i ogromna siła woli. Czego jak czego, ale charakteru prezydentowi Wałęsie nigdy nie brakowało. Była głowa naszego państwa przeszła na tajemniczą dietę dr Ewy Dąbrowskiej. Zalecenia dr Dąbrowskiej stały się ostatnio modne wśród celebrytów. Wałęsa przykład wziął pewnie od innego byłego prezydenta. Na podobnej diecie był bowiem także ostatnio prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent co prawda na początku z żalem przyznawał mediom, że dieta nie za bardzo przypadła mu do gustu. Spójrzcie sami: Jajecznica z kalafiora, krem z selera, surówki z marchewki, leczo z dyni… Cóż, taki zestaw na pewno nie zalicza się do marzeń żadnego z mięsożerców. Efekty diety Lecha Wałęsy Efekty diety widać jednak na wadze. Prezydent zrzucił już kilka dobrych kilogramów, a ponadto udało mu się skutecznie powalczyć z cukrzycą, na którą cierpiał od wielu lat. Wałęsa po długim okresie po raz pierwszy nie musiał przyjmować insuliny. Zobaczcie, czym pan Lech pochwalił się na swoim Facebook’u