Wszyscy pewnie wiecie, że sól nie jest dla was zdrowa. Podwyższa ciśnienie, pogarsza pracę układu sercowego i nerek oraz ogólnie nie jest korzystna dla organizmu. Czy wiecie jednak jak pozbyć się szkodliwego nawyku jedzenia zbyt dużych ilości soli? Zacznijcie od przeglądu produktów, które spożywacie. Niektóre z nich są naprawdę bogate w sól. Lepiej je ograniczcie…

Ile soli dziennie można jeść dla zdrowia?

Według rekomendacji WHO – Światowej Organizacji Zdrowia i Polskiego Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ), który opracowuje normy specjalnie dla populacji Polski, nie powinno się przekraczać dawki 5 g soli na dzień. Niestety, Polacy od lat jedzą jej więcej. To jedna z przyczyn tego, że tak duża liczba Polaków cierpi na nadciśnienie i powiązane z tym choroby serca: miażdżycę, chorobę niedokrwienną i udary.

Ile soli jedzą Polacy?

Polacy przekraczają dozwoloną dawkę dwu-, a według innych źródeł nawet trzykrotnie. Statystycznie jest to ok. 13,7 g soli. Nie jest wcale ciężko przekroczyć 5 g soli dziennie. Nawet niektóre zdrowe produkty ją zawierają. To główne źródła soli w diecie Polaków:

  • Wędliny i przetworzone mięso: kiełbasy, szynki, wędzonki i pasztety
  • Kiszonki
  • Wędzone przetwory: ryby wędzone, podwędzany ser
  • Marynowane produkty: oliwki, korniszony, kapary, suszone pomidory
  • Dania gotowe i półprzetwory: gotowe sosy, pasty kanapkowe

Największe źródło soli w diecie Polaków

Najpotężniejszym źródłem soli w diecie Polaków jest jednak… pieczywo. W Polsce do pieczywa dodaje się prawie zawsze sól. To powszechna technika piekarska. W przeliczeniu na kromkę może nie ma tej soli bardzo dużo, ale Polacy bardzo lubią chleb i wyroby piekarnicze. Właśnie dlatego to właśnie pieczywo jest głównym źródłem soli w diecie całego narodu.

Zobacz także:

Pieczywo, szczególnie pełnoziarniste i razowe jest ogólnie zdrowym elementem diety. Musicie jednak traktować je jako źródło soli. Nie dosalajcie już kanapek, nie dodawajcie soli do ziemniaków czy ryżu. Możecie też zapytać o dostępność pieczywa bez soli w piekarni.

Organizm potrafi dobrze dostosować się do braku soli w diecie i potrawy, które na początku będą wydawały się wam jałowe bez dosolenia, posmakują wam już po ok. trzech tygodniach.

Czytaj także: