Jaka sól jest najlepsza do kiszenia ogórków? A może do ogórków kiszonych nadaje się tylko jeden rodzaj soli? Postaramy się podpowiedzieć wam, jaki rodzaj soli wybrać do ogórków kiszonych.

Sól kamienna spożywcza jodowana, niejodowana, warzona jodowana – takie trzy rodzaje soli najczęściej są do wyboru, gdy przychodzi do jej zakupu w sklepie. Zanim jednak przejdziemy do rozstrzygniecia, którą powinno się kupić, przypomnijmy, co jest niezbędne do ukiszenia ogórków.

Klasyczny zestaw do kiszenia ogórków składa się z takich elementów jak:

  • Liść wiśni
  • Gniazda nasienne kopru
  • Ząbek czosnku
  • Ok. 1-centymetrowy kawałek korzenia chrzanu
  • A także oczywiście z soli

Jakie główne gatunki soli są dostępne w sprzedaży?

Sól kamienna spożywcza jodowana – jej skład jest prosty – ponad 97% chlorku sodu, różnego rodzaju śladowe mikroelementy i domieszka w postaci jodku potasu. Jodek potasu to nic innego jak substancja wzbogacająca, która sprawia, że dany produkt może nosić nazwę „jodowana”. Taka sól nie jest poddawana procesowi oczyszczania, przez co zachowuje w swoim składzie wapń, magnez, cynk itp.

Zobacz także:

Tego typu praktyki są wymagane przez odgórne państwowe zarządzenia. W Polsce prowadzony jest program profilaktyki jodowej, a sól kamienna bez dodatku jodu nie jest zalecana przez producentów do bezpośredniego spożycia – taką informację znajdziecie właśnie na specjalnych solach niejodowanych do przetworów.

Trzecim gatunkiem soli dostępnym w sprzedaży jest tak zwana sól warzona, jodowana. Zawiera zwykle jeszcze wyższy odsetek chlorku sodu i niewielką domieszkę jodku potasu oraz także substancję przeciwzbrylającą E536. Sól warzona otrzymywana jest poprzez oczyszczenie soli kamiennej.

Jaki rodzaj soli najlepiej nadaje się do kiszenia ogórków?

Ogórki kiszone z użyciem soli warzonej, jodowanej są twarde, przyjemnie pachną, można śmiało powiedzieć, że będą zawsze dobrze ukiszone. W smaku również powinny być pozbawione jakichkolwiek wad. Eksperci są zdania, że tego typu sól najlepiej nadaje się do kiszenia ogórków.

Sól jodowana kamienna użyta do kiszenia ogórków również nie wpływa na klarowność soku z ogórków, a także na ich zapach. Taka sól także zapewnia jędrność, chrupkość i odpowiedni smak kiszonym ogórkom.

Sól kamienna niejodowana nie nadaje się z kolei do kiszenia ogórków. Sól użyta do tego typu przetworów sprawi, że ogórki będą bardziej kwaśne i gorzkie w smaku.

Sól kamienna niejodowana nie jest w stanie w pełni ochronić ogórków przed procesem gnicia. Takie przypadki będziecie mogli zaobserwować zwłaszcza wówczas, gdy wasze pokrywki i słoiki nie są do końca szczelne.

W tym artykule dowiecie się, jakiej wody użyć do przygotowania przepysznych ogórków małosolnych: Jaka woda do ogórków małosolnych? Przepis na ogórki doskonałe 

Czytaj także: