Racuchy to przysmak naszego dzieciństwa. Każda babcia dobrze wie, że nawet największe niejadki w rodzinie chętnie skuszą się na kilka racuchów z odrobiną cukru pudru. Co prawda większość z was zna już ten przepis, ale podpowiemy wam, jak je przyrządzić na kilka sposobów.

Jak już wspomnieliśmy, do naszych racuchów użyjemy drożdży. Dzięki temu ciasto na nasze smażone frykasy odpowiednio wyrośnie, a placki wyjdą niezwykle okazale. Wśród nas są jednak i takie osoby, które nie przepadają za zapachem drożdży.

Co zrobić, żeby racuchy nie pachniały drożdżami?

Dla takich osób mamy dwa rozwiązania – po pierwsze rozwiązaniem problemu z niezbyt przyjemnym dla wszystkich zapachem drożdży będzie użycie sody oczyszczonej. Jeżeli nie macie pod ręką torebki sody, możecie także skorzystać z proszku do pieczenia.

Jeżeli mimo wszystko zostaniecie przy drożdżach – nie używajcie ich zbyt dużo. Zwykle ciasto urośnie jak należy z ich niewielką ilością. Ważne, by drożdże używane do naszych racuchów były wyjęte z lodówki odpowiednio wcześnie. Zimne drożdże nie zaczną zbyt szybko „pracować” w naszym cieście!

Zobacz także:

Jakie jabłko dodać do racuchów?

Jednym ze sposobów na urozmaicenie naszych racuchów jest dodanie do nich nieco startego jabłka. Niektórzy smażą racuchy także z jabłkiem pokrojonym w maleńką kostkę. Jeden i drugi sposób sprawi, że nasze placuszki staną się nieco „lżejsze” i mniej „zapychające”. Pamiętajcie jednak, żeby nie przeholować z jedzeniem tych wspaniałości – racuchy niestety potrafią „wypić” sporo tłuszczu.

Przepis na racuchy drożdżowe

Składniki:

 • 50 dag mąki pszennej
 • ok. 1/5 paczki świeżych drożdży (ok. 15-20 g)
 • ok. szklanka świeżego kefiru
 • 1 jajko
 • 1 łyżka cukru
 • szczypta soli
 • cukier puder od obsypania gotowych racuchów

Przygotowanie:

 1. Drożdże rozcieramy z cukrem , tak by zaczęły „pracować”.
 2. Dodajemy mąkę i kefir (pamiętajcie, by nie był zimny!) i wyrabiamy ciasto. Opcjonalnie dodajemy nasze jabłka
 3. Zostawiamy ciasto do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na ok. 20-25 min.
 4. Smażymy na oleju. Nakładamy ciasto na rozgrzaną patelnię łyżką. By uniknąć sklejania się łyżki, moczymy ją każdorazowo w wodzie.
 5. Smażymy z obu stron na złoty kolor. Na koniec wystarczy posypać je cukrem pudrem i są gotowe do jedzenia.

Źródło: gotujmy.pl