Sezon na kurki w pełni. Grzyby te pojawiają się w polskich lasach w czerwcu, a ostatnie okazy można zebrać nawet około października. Najczęściej możemy na nie natrafić na siedliskach borowych, ale skrywają się też pod liśćmi lub mchem w pobliżu takich drzew, jak sosna, świerk, buk i dąb.

Tegoroczne zbiory kurek są wyjątkowo bogate. Nieopodal lasów można się natknąć na grzybiarzy, którzy przechadzają się z pełnymi koszami kurek. Jeśli wybierzecie się na kurki pamiętajcie, by nie pomylić ich z innym, trującym grzybem – lisówką pomarańczową.

Kurka z uwagi na swój lekko pikantny i korzenny smak, świetnie się sprawdza do przygotowywania wielu ciekawych dań – risotto, jajecznicy czy zupy. Można ją też zamarynować na zimę do słoika i podawać do obiadu, kanapki z wędliną lub w formie przekąski.

Jak zamarynować kurki na zimę?

Do przygotowania marynowanych kurek będziecie potrzebować kilku prostych składników – kurek, octu, cukru, soli, wody oraz garści przypraw. Zróbcie takie kurki i cieszcie się zimą ich wspaniałym smakiem.

Zobacz także:

Składniki:

 • 4 kg kurek
 • 2 l wody
 • 1 l octu winnego 6%
 • 8 łyżek cukru
 • 4 płaskie łyżki soli morskiej
 • liście laurowe
 • ziele angielskie
 • gorczyca

Przygotowanie:

 1. Kurki oczyszczamy z zanieczyszczeń, wsypujemy do dużego naczynia i zalewamy gorącą wodą, do której dodajemy kilka łyżek soli.
 2. Czyste grzyby wrzucamy do osolonej, wrzącej wody i gotujemy przez około 10 minut.
 3. Kurki odcedzamy i przelewamy zimną wodą.
 4. Przekładamy grzyby do słoika. Dodajemy do środka łyżeczkę gorczycy, dwa ziela angielskie i po jednym liściu laurowym, a następnie zalewamy gorącą zalewą (zagotowaną wodą z octem, cukrem i solą).
 5. Szczelnie zakręcamy słoiki.
 6. Pasteryzujemy przez 20 minut a następnie odstawiamy do góry dnem, aż do ostygnięcia.

Dlaczego warto jeść kurki?

Kurki są bogatym źródłem witaminy B i D, cynku, miedzi, potasu oraz żelaza. Aż w 90% składają się z wody, są niskokaloryczne i zaleca się je osobom, które są na diecie. 

Cieszcie się ich wspaniałym, korzennym smakiem i dodawajcie je do swoich dań.

Źródło: Gotujmy.pl