W polskich lasach zawitały już pierwsze kurki. Te uwielbiane przez wielu z nas grzyby z powodzeniem można wykorzystać do przygotowywania wielu smakowitych dań.

Sezon na kurki jest bardzo długi. Pierwsze okazy pojawiają się w lasach w czerwcu, a na ostatnie można natrafić nawet w okolicach listopada. Grzyby te zwykle rosną w lasach iglastych oraz liściastych i zazwyczaj można je spotkać w większych skupiskach.

Jak wyglądają kurki?

Kurka, czyli inaczej pieprznik pomarańczowy, to niewielki grzyb, którego kapelusz jest żółtopomarańczowy, a średnica wynosi od 1 do 4 centymetrów. Powierzchnia kurkowego kapelusza powinna być gładka. Młode okazy mają wypukły, zaś dojrzałe, spłaszczony kapelusz.

Blaszki tego grzyba są grube i mają nieregularną formę. Ich kolor jest żółty. Trzon kurki jest dość wysoki – ma ok. 5 centymetrów i grubość wynoszącą ok. 7 milimetrów. Jego powierzchnia jest gładka, a kolor podobny do tego na kapeluszu. Kurka ma lekko pikantny smak, a barwa jego miąższu jest biała lub bladożółta.

Zobacz także:

Grzyb podobny do kurek

W polskich lasach rośnie pewien grzyb przypominający kurki, którego pod żadnym pozorem nie powinno się zrywać. To lisówka pomarańczowa. Aby odróżnić ją od kurki, powinniście zajrzeć pod jej kapelusz. Podczas gdy pod kapeluszem kurki znajdziemy listewki, pod kapeluszem lisówki pomarańczowej znajdują się blaszki. Różnica dotyczy również miąższu. Podczas gdy miąższ kurki jest biały lub bladożółty, miąższ lisówki jest pomarańczowy.

Co się stanie, gdy zjemy lisówkę pomarańczową?

Zjedzenie lisówki pomarańczowej może skutkować problemami żołądkowymi. Spożycie tego grzyba może wywołać niestrawność oraz nudności.

Dlaczego warto jeść kurki?

Poza ciekawym, nieco korzennym, smakiem, kurki są bogatym źródłem witaminy B i D. Posiadają też a sporo cynku, miedzi, potasu oraz żelaza. Grzyby te aż w 90% składają się z wody, dlatego są niskokaloryczne i poleca się je osobom, które są na diecie.

Jak wykorzystać kurki w kuchni?

Kurki z powodzeniem można wykorzystać do przygotowywania wielu ciekawych potraw. Możecie je dodać do jajecznicy, makaronów, risotto, sosów i mięsnych dań.

Jedzcie je ze smakiem!

Źródło: warszawa.naszemiasto.pl