Przyjrzyjmy się temu, jak spaghetti alla carbonara przyrządzają Włosi. Bo komu w tej materii wierzyć, jeżeli nie nomen omen makaroniarzom? Zacznijmy niejako od końca. Czyli od gotowania makaronu. Carbonara to danie szybkie i proste do zrobienia, stąd nie trzeba czekać z gotowaniem spaghetti do zrobienia sosu.

Jak Włosi solą wodę na makaron? Złota proporcja to aż 10 g soli na 1 litr wody. Włoscy specjaliści radzą wybrać do carbonary makaron typu spaghettoni, czyli największy i najdłuższy rodzaj spaghetti.

Do gotującego się makaronu lepiej nie dodawać w tym przypadku ani oleju, ani oliwy. Wystarczy gotować ok. 10 minut i od czasu do czasu zamieszać. Przejdźmy do mięsa. W tradycyjnym przepisie na carbonarę będzie to wędzone podgardle wieprzowe. Bez najmniejszych problemów carbonara uda się także z użyciem ładnego kawałka wędzonego boczku czy nawet kiełbaski.

Dobry gatunek spaghetti, mięso, zdrowe, wiejskie jaja, a także odrobina twardego sera – na tym właściwie kończą się główne składniki carbonary, którą można modyfikować na różne sposoby. Włoskie gospodynie dostałyby jednak białej gorączki, gdyby zobaczyły, że ktoś profanuje ich danie z użyciem śmietany.

Zobacz także:

Jak głoszą specjaliści od carbonary, dodawanie śmietany do tego dania jest absolutnie zakazane, bo kompletnie zmienia i rujnuje – jak sądzą – smak carbonary.

Przepis na spaghetti carbonarę

Składniki:

 • Ok. 20 dag makaronu spaghettoni lub spaghetti
 • Ok. 30-40 dag surowego podgardla wieprzowego wędzonego lub boczku
 • Pieprz
 • Sól
 • Oliwa z oliwek lub inny tłuszcz - w wypadku, gdy boczek jest chudy
 • 4 jaja wiejskie
 • Ok. 10 dag twardego dojrzewającego sera żółtego

Przygotowanie:

 1. Pokrójcie mięso w dość grubą kostkę.  
 2. Wlejcie na patelnię nieco dobrej oliwy.
 3. Smażcie boczek lub podgardle na suchej patelni lub na odrobinie oliwy.
 4. Wbijcie jajka do miski i roztrzepcie je za pomocą trzepaczki. Jajka możecie wbić na patelnię później bez roztrzepywania.
 5. Wymieszajcie masę jajeczną ze startym na małych oczkach parmezanem, peccorino lub innym twardym serem żółtym.
 6. Doprawcie masę jajeczną solidną ilością pieprzu.
 7. Kiedy boczek zacznie się ładnie rumienić, wrzućcie na patelnie makaron al dente i pozwólcie mu "dojść" na patelni wraz z boczkiem. Warto dolać na patelnię odrobinę wody z gotowania spaghetti.
 8. Kiedy makaron będzie już miękki, przejdźcie do połączenia wszystkich składników.
 9. Zacznijcie od wyłączenia gazu pod patelnią. W tym momencie można dodać na patelnię także stary ser (wersja z całymi jajkami na patelni).
 10. Po chwili dodajcie masę jajeczną lub wbijcie na patelnię jajka ze skorupek.
 11. Wymieszajcie całość i pozwólcie na to, by jajka delikatnie się ścięły. Uważajcie jednak, by danie nie przerodziło się w jajecznicę z makaronem. Masa jajeczna powinna być wciąż delikatnie płynna.
 12. Na sam koniec ozdóbcie danie odrobiną startego sera.
 13. Smacznego!