Smażony filet z kurczaka w panierce to ulubione danie wielu Polaków. Zwłaszcza tych nieco młodszych. Dzieciaki uwielbiają zwłaszcza tzw. nuggetsy, czyli małe kawałeczki kurzej piersi smażone w panierce, najlepiej doprawioną tak jak w restauracji KFC.

Nuggetsy zwykle podaje się z sosami. Sos ostry, sos tysiąca wysp, sos słodko-kwaśny – wybór w tej kwestii jest szeroki. Starsi smakosze wolą jednak raczej płaskie kotlety z kurczaka, przygotowane dość podobnie jak sznycle po wiedeńsku czy też po prostu jak schabowe.

Panierka zapewnia mięsu z piersi nie tylko chrupkość. Dzięki jej obecności, filet zachowuje nieco więcej wilgotności. Nie wysusza się zupełnie podczas smażenia. Dlatego też warto obtoczyć swojego fileta z piersi kurczaka w mące, jajku i bułce tartej.

Jak poprawić smak piersi kurczaka w panierce?

Doświadczeni kucharze twierdzą, że ciekawym pomysłem na jeszcze bardziej chrupiącą panierkę jest obtoczenie kawałków kurczaka w mące ziemniaczanej.

Zobacz także:

Zamiast tradycyjnego panierowania, kawałeczki kurczaka w skrobi powinno się smażyć dwukrotnie. Po pierwszym wysmażeniu, należy je wyłożyć na papierowy ręcznik, a za chwilę wysmażyć raz jeszcze.

Ten wybór zostawiamy już wam. Zastanówmy się za to, jak można jeszcze bardziej podkreślić smak samego mięsa z piersi kurczaka. Kurzy filet sam w sobie jest mięsem delikatnym i dobrze przyswajającym inne smaki. Można nadać mu nieco charakteru, skrapiając kawałki mięsa cytryną, a dopiero potem przystępować do panierowania.

Filet z kurczaka w panierce z cytryną

Składniki:

 • Podwójny filet z kurczaka
 • Bułka tarta
 • 2 jajka
 • Mąka pszenna
 • 2 łyżki soku z cytryny (1-2 plastry)
 • Sól
 • Pieprz
 • Olej

Przygotowanie:

 1. Mięso oczyśćcie z błonek, żył i tłuszczów.
 2. Pokrójcie filet na wybrane przez was kształty. Ważne, by kawałki nie były zbyt grube – mięso może nie wysmażyć się wówczas równomiernie.
 3. W razie potrzeby mięso można delikatnie rozbić tłuczkiem.
 4. Doprawcie mięso solą i pieprzem i skropcie je sokiem z cytryny.
 5. Panierujcie kolejno w mące, jajku i bułce tartej.
 6. Smażcie na złoty kolor z obu stron na rozgrzanej patelni z olejem.
 7. Podawajcie np. z ziemniakami i kapustą kiszoną.