Nie pomidorowa, nie rosół, nie krupnik czy barszcz. To właśnie żurek uważany jest za „najbardziej polską” z polskich zup. Mało tego. Spośród dań polskiej kuchni, żurek stanowi prawdziwy ewenement na skalę światową. Dlaczego? Co sprawia, że żurkiem zachwycają się cudzoziemcy?
Jego wyjątkowość kryje się w sposobie przygotowywania. Podczas gdy różnego rodzaju pierogi  czy gołąbki przygotowuje się właściwie pod każdą szerokością geograficzną, tego typu pierwsze danie gotuje się głównie nad Wisłą.

Skąd bierze się smak żurku?

Cały sekret żurku kryje się w zakwasie. Bez niego ta potrawa nie istnieje. Podczas gdy większość narodów ogranicza wykorzystanie zakwasu z mąki pszennej lub żytniej do wypieku chleba, pomysłowi Polacy (albo raczej słowiańscy przodkowie Polaków) zaczęli na bazie takowego zakwasu gotować smaczne i pożywne zupy.

Warto dodać słówko o pochodzeniu nazwy tej naszej narodowej potrawy. Otóż nazwa „najbardziej polskiej” z polskich zup ma… niemieckie pochodzenie! Tak, tak, nic na to nie poradzimy – słowo „żur” pochodzi od staroniemieckiego „sur” (obecnie „sauer”), które oznacza nie mniej, ni więcej jak „kwaśny”.

Dość już tych ciekawostek, czas na przejście do meritum. Tak jak obiecaliśmy, przedstawimy wam dwa tricki, dzięki którym wasz żurek zawsze będzie perfekcyjny. Na początek mała uwaga porządkowa – kiedy robimy żurek, lepiej nie korzystajmy z gotowych zakwasów z butelki. Warto postawić na swój własny, naturalny zakwas, świeżo przygotowany tuż przed gotowaniem zupy.

Zobacz także:

Jak poprawnie zrobić zakwas na żurek?

Pierwszą radą, która sprawi, że wasz zakwas na żurek na pewno się uda jest przechowywanie naczynia z roztworem w ciepłym miejscu. W jesienno-zimowym okresie warto, więc przestawić słój bądź inny pojemnik z płynem obok kaloryfera. Z zakwasem podobnie jak z ciastem drożdżowym – ciepło przyspiesza i usprawnia działanie bakterii niezbędnych do procesu kiszenia.

Druga wskazówka dotyczy z kolei składników. Oprócz mąki żytniej lub pszennej (są tacy, którzy używają jej do przyrządzenia zakwasu), warto dodać do zakwasu 1 lub 2 łyżki otrębów. Można wykorzystać choćby otręby owsiane. Co da nam taki zabieg? W ten sposób sprawimy, że żur stanie się bardziej kleisty i zawiesisty.

Przepis na zakwas na żurek:

Składniki:

  • 10 dag mąki żytniej
  • ½ l ciepłej, przegotowanej wody
  • 2-3 ząbki czosnku
  • 1-2 łyżki otrębów owsianych

Przygotowanie:

  • Mieszamy składniki, dodajemy przeciśnięty czosnek.
  • Do kiszenia używamy naczyń ceramicznych, kamionkowych lub szklanych słojów.
  • Taką miksturę przykrywamy ścierką i zostawiamy w ciepłym miejscu.
  • Zakwas na żur kisimy od 5 do 7 dni.

Pełny przepis na przygotowanie żurku z wykorzystanie powyższego zakwasu znajdziecie w innym naszym artykule. W nim przybliżamy porady samego Karola Okrasy.