Kupiliście kiepskiej jakości ogórki? A może ogórki przez was kupione były dobre, tylko zbyt długo zwlekaliście z ich przygotowaniem? Jest na to pewien sposób! Skorzystajcie z naszego triku a wasze ogórki znowu będą jędrne, twarde i chrupiące.

Sposób na miękkie ogórki

Jeżeli przygotowywaliście już kiedyś ogórki małosolne lub kiszone, na pewno wiecie, że najlepiej nadają się do tego młode, jasne i niezbyt duże ogórki. Dlatego, jeśli wybierzecie się do sklepu lub na targ owocowo-warzywny, nie spieszcie się z wybieraniem ogórków. Dobrze przyjrzyjcie się poszczególnym okazom i wybierajcie tylko takie, które są twarde, nie za duże i mają jasny kolor. Zbyt duże, ciemne ogórki nie tylko są niedobre w smaku, ale też mogą być po ukiszeniu puste. A co z miękkimi ogórkami?

Jeśli kupiliście miękkie ogórki lub zrobiły się one takie pod wpływem czasu, nie wyrzucajcie ich, tylko wykorzystajcie pewien prosty trik na to, by przywrócić im świeżość i jędrność. Wystarczy wam do tego miska z wodą.

Jak sprawić, by miękkie ogórki nadawały się do kiszenia?

  1. Nalejcie do miski zimną wodę. Powinno jej być tyle, by w całości przykrywała ogórki.
  2. Zostawcie zalane wodą ogórki na 5-6 godzin.

W trakcie tego procesu ogórki wsiąkną wodę i znowu będą jędrne i twarde. Nie wierzycie? Wykorzystajcie ten trik, a sami zobaczycie, że to naprawdę działa.

Zobacz także:

Pamiętajcie, by przygotowywać ogórki od razu po ich kupieniu. Zbyt długie czekanie na kiszenie, znacznie osłabia ich smak i jakość. Czym jeszcze należy się kierować podczas kiszenia, aby nasze ogórki były idealne w smaku?

  1. Sposób ułożenia ogórków w słoiku. Zawsze wkładajcie ogórki do słoika pionowo i ciasno - jeden ściśle przylegający do drugiego i całkowicie zalewajcie je wodą. W przeciwnej sytuacji ogórki mogą spleśnieć.
  2. Odpowiedni rodzaj soli. Najlepiej sprawdzi się tu sól kamienna niejodowana. 
  3. Odpowiednia temperatura też jest ważna. Przez pierwsze 3 dni od zakiszenia ogórków, możemy przechowywać słoiki w temperaturze pokojowej. Następnie warto przenieść je w ciemne i chłodne miejsce.
  4. Szczypta cukru. Ten krok stosuje niewiele osób. Chodzi o dodanie do ogórków szczypty cukru, który świetnie konserwuje ogórki i sprawia, że dłużej nadają się one do spożycia.

Źródło: akademiasmaku.pl