Łopatka wieprzowa, ale też karkówka mieszana z szynką, a nawet mięso drobiowe – kotlety mielone dopuszczają wiele kombinacji. Surowiec na kotlety wybierzcie po uwzględnieniu swoich własnych upodobań. Jeżeli wolicie chudsze dania, wybierzcie karkówkę, szynkę albo drób.

Na jakim tłuszczu smażyć kotlety mielone?

Przepis na świetne kotlety mielone z drobiowego mięsa znajdziecie tutaj: Pyszne drobiowe mielone o takim smaku, że zwalają z nóg. Wystarczy, że dodacie do mięsa 1 przyprawę Jeżeli jednak wolicie bardziej treściwe, tłuste i bardziej soczyste kotlety, powinniście postawić na najczęściej wybieraną przez gospodynie domowe łopatkę.

Sekret soczystości kotletów mielonych to nie tylko mięso. Ten tkwi także w odpowiednim smażeniu kotletów na patelni.

Na początek tłuszcz. Najlepsze, najbardziej tradycyjne kotlety wyjdą po wysmażeniu ich na zwykłym smalcu. Jeżeli wolicie bardziej delikatne smaki, perfekcyjne okaże się klarowane masło. Zwierzęcy tłuszcz pozbawiony białka jest jednak dość drogi.

Zobacz także:

Na jak dużej ilości tłuszczu smażyć kotlety mielone?

Opcją pośrednią jest więc olej rzepakowy. Nie oznacza to jednak, że kotlety na oleju będą mniej smaczne, niż te pozostałe.

Ważne, byście nie przeholowali z ilością tłuszczu na patelni. Wiadomo, że kotlety nie wysmażą się na „suchej” patelni, ale lepiej nie doprowadzić do sytuacji, że będą pływały w tłuszczu.

Zamiast tego warto wlać na patelnię racjonalną, niewielką ilość oleju, który przykryję całą powierzchnię patelni.

Jak powinno smażyć się kotlety mielone?

Podczas smażenia konieczne jest utrzymywanie wysokiego poziomu gazu na kuchence. Wszystko po to, by kotlety się smażyły, a nie dusiły w sosie własnym.

O tym, co stanie się, gdy na patelni wyląduje zbyt wiele sztuk mielonych, przeczytacie tutaj: Podczas smażenia mielonych na patelni pojawiła się woda? Popełniliście podstawowy błąd

Lepiej nie przesadzać także z ilością kotletów na patelni. Lepiej wysmażyć większą ilość na „dwie tury”, zamiast ściskać wszystkie za jednym zamachem. To prosta droga do tego, by kotlety nie wysmażyły się równomiernie i straciły na swoim niepowtarzalnym, smażonym smaku.

Jak długo smażyć kotlety mielone?

Jak długo powinno się smażyć kotlety mielone? By wyszły chrupiące z zewnątrz i soczyste, ale dosmażone w środku, czas powinien oscylować wokół 10 min.

W tych 10 minutach powinniście smażyć kotlet z obu stron po ok. 5 min. Jak sprawić, by kotlety miały jednak chrupiącą skórkę?

W tym celu warto odwrócić kotlety z jednej na drugą stronę już po kilku minutach smażenia i w trakcie powtarzać tę czynność.