Z kartoflami w Poznaniu i okoliach jada się niemal wszystko. To właśnie ziemniaki są podstawą gęstej zupy zwanej ślepymi rybami czy też rzadkimi pyrkami.

Głównie z pyr składa się tradycyjny rumpuć, czyli jednogarnkowe, pożywne danie dla całej wielkopolskiej rodziny.

Z jakich potraw słynie kuchnia wielkopolska?

Czymże byłaby kuchnia Wielkopolan bez prażuchów, kulochów, nagusów i szkaplarków – wszystkie te regionalne kluski poznańskie robi się z użyciem ziemniaków. Oprócz tego znane także i pozostałej części kraju szare kluchy, pyzy z mięsem, czy placki ziemniaczane zwane plendzami – uwaga – często podawane na słodko, z cukrem!

W Wielkopolsce pyry jada się jednak przede wszystkim ze świeżym gzikiem, a więc twarogiem rozdrobnionym ze śmietaną i cebulką lub szczypiorkiem. Jest to charakterystyczne, postne danie, w sam raz na trwający właśnie okres Wielkiego Postu.

Zobacz także:

Co zrobić, żeby pyry z gzikiem były smaczne?

Tradycyjnie ziemniaki gotuje się do tego dania w mundurkach i tak też się je podaje. To właśnie im pyry zawdzięczają swój typowy smak. Całość niektórzy doprawiają jeszcze roślinnym olejem, tradycyjnie lnianym. Tak przygotowany posiłek poza Wielkim Postem jadano zwykle w piątki.

Mimo swojej powierzchownej skromności, pyry z gzikiem do dzisiaj zajmują zaszczytne miejsce na kartach dań w regionalnych poznańskich knajpach.

Restauracje regionalne serwują swoim klientom przepyszne pyry jako przykład zdrowej, nietłustej i jakościowej chłopskiej kuchni. Spróbujcie przyrządzić je także w swoim własnym domu. To nic trudnego. Do dzieła!

Pyry z gzikiem - przepis

Składniki:

 • Ok. 1 kg ziemniaków
 • 30-40 dag twarogu półtłustego
 • 15 dag śmietany
 • 1 duża cebula
 • Koperek
 • Szczypiorek
 • Sól
 • Pieprz

Przygotowanie:

 1. Ziemniaki ugotujcie w osolonej wodzie w mundurkach.
 2. Cebulę pokrójcie na drobniutką kostkę.
 3. Przystąpcie do przygotowania gziku.
 4. Twaróg rozdrobnijcie widelcem, dodajcie dodatki i pokrojoną cebulkę.
 5. Wymieszajcie wszystko dokładnie.
 6. Doprawcie solą i pieprzem.
 7. Ugotowane ziemniaki przekrajajcie na pół i nakładajcie na nie gzik.
 8. Całość udekorujcie najlepiej świeżym koperkiem.