Od kilku tygodni trwa sezon na czereśnie. Te smaczne, letnie owoce kryją w sobie bogactwo wartości odżywczych, jednak są osoby, które powinny się ich wystrzegać.

Kto nie powinien jeść czereśni?

Czereśnie są nie tylko pyszne i niskokaloryczne – w 100 gramach tych owoców znajdziemy tylko 60 kalorii – ale też skrywają w sobie mnóstwo witamin i minerałów. Niestety, nie wszyscy mogą je jeść. Kto powinien zrezygnować z jedzenia czereśni?

Przede wszystkim, są to osoby, które mają wrażliwy żołądek, ponieważ owoce te mogą u nich działać przeczyszczająco. Czereśnie są też ciężkostrawne, więc w przypadku osób z wrażliwym układem pokarmowym oraz mających wrzody, jedzenie tych owoców może być niewskazane.

Spożywanie czereśni nie jest także zalecane w przypadku biegunki. Czereśnie popite wodą mogą wywołać u takich osób rozstrój żołądka. Z kolei, osoby z zespołem nadwrażliwego jelita, powinny jeść czereśnie lekko obgotowane, ale nigdy na surowo.

Zobacz także:

Jeśli planujemy jeść mięso, także nie powinniśmy spożywać czereśni, ponieważ spowalniają one trawienie białka zawartego w mięsie.

Jakie właściwości zdrowotne skrywają czereśnie?

Czereśnie są smaczne i bardzo zdrowe. Oczyszczają organizm z toksyn, spowalniają procesy starzenia oraz są niezwykle orzeźwiające – aż w 80% składają się z wody.

Owoce te skrywają w sobie mnóstwo witamin, m.in. wit. A, B1, B2, B3, B5, B6, B12, C, K oraz P. Są też bogate w sole mineralne, takie jak potas, fosfor, wapń, magnez, siarka, chlor, sód, cynk, mangan, żelazo, miedź i jod.

Jak wykorzystać czereśnie w kuchni? 

Sposobów na wykorzystanie w kuchni czereśni jest naprawdę sporo. 

Możecie zrobić: 

Źródło: pomorska.pl