Naleśniki to domowy klasyk, który sprawdza się w każdej sytuacji. To proste danie jest nie tylko smaczne, ale również tanie i proste w przygotowaniu Jak zrobić naleśniki idealne? Na czym je smażyć? Co zrobić, żeby naleśniki nie wysychały podczas smażenia? Poznajcie nasze triki a wasze naleśniki będą smakowały fenomenalnie!

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Podczas przygotowywania naleśników niezwykle ważne są proporcje. Ciasto naleśnikowe jest niezwykle proste, ale trzeba trzymać się kilku zasad. Ale zacznijmy od składników.

Do przygotowania naleśników będziecie potrzebować:

  • 1 pełną szklankę i 2 łyżki mąki pszennej
  • 3 średnie jajka
  • 1 szklankę mleka
  • 1 szklankę wody (najlepiej gazowanej)
  • 4 łyżki oleju roślinnego
  • szczyptę soli

Wracając do zasad – przed wbiciem jajek do ciasta, wcześniej warto wyjąć je z lodówki, by nabrały temperatury pokojowej. Jeżeli zaś chodzi o mleko – to warto je lekko podgrzać, ale nie należy przekraczać temperatury 40 stopni.

Zobacz także:

Wszystkie składniki wsypujemy do miski i dokładnie ze sobą łączymy przy pomocy miksera. Ciasto należy miksować przez kilka minut, aż do uzyskania gładkiej masy (nie powinno w nim być żadnych grudek).

Zanim zaczniecie smażyć naleśniki, warto odstawić ciasto na 30 minut, by „odpoczęło” i nabrało idealnej konsystencji.

Na czym najlepiej smażyć naleśniki?

Ponieważ w cieście na naleśniki znajduje się już olej, nie wymagają one użycia dodatkowej porcji oleju. Przed przystąpieniem do smażenia naleśników, dobrze rozgrzejcie płaską patelnię, ustawiając palnik na średnią moc.

Następnie należy wylać na patelnię taką ilość ciasta, by przykryła ona powierzchnię patelni. Niektórzy podnoszą patelnię nad palnik przy każdym nalewaniu ciasta i poruszają patelnią tak, aby ciasto ładnie rozeszło się po bokach. Po około 45-50 sekundach można przerzucić naleśnik na drugą stronę, np. przy użyciu specjalnej łopatki.

Co zrobić, żeby naleśniki nie wysychały podczas smażenia?

Jeśli nie chcemy, żeby naleśniki podczas smażenia wysychały, warto przykryć patelnię pokrywką. Jak uniknąć wysuszenia usmażonych już naleśników? Wystarczy przykryć je bawełnianą ściereczką i gotowe!

Źródło: gotujmy.pl, aniagotuje.pl

Czytaj też: