Problem z twardością mięsa wołowego w przeróżnych sosach i gulaszach jest stary jak świat. Zwykle scenariusz jest następujący. Chcemy zachwycić domowników nietuzinkowym daniem i wybieramy się do sklepu po kawałek wieprzowiny. Z radością przystępujemy do gotowania wykwintnego dania, a komplikacje zaczynają się już podczas gotowania. Mięso po prostu nie chce zmięknąć! Jak to zmienić?

Dlaczego mięso wołowe jest twarde?

Kluczem do poradzenia sobie z tym problemem jest wybór mięsa. Niestety w przeważającej większości wołowe mięso polskiego pochodzenia będzie po ugotowaniu twarde i gumowate. Dlaczego? W Polsce w powszechnej sprzedaży są raczej tańsze części tuszy wołowej. Warto zainwestować w lepsze mięso u zaufanego rzeźnika albo w dobrym sklepie mięsnym.

Jak gotować mięso wołowe, żeby nie było twarde?

Ponadto gotowanie wołowiny to zabawa tylko dla cierpliwych osób. Zwykle nawet godzina duszenia mięsa na wolnym ogniu to zdecydowanie za mało. Dobry gulasz z mięsa średniej jakości to przynajmniej 2-2,5 godziny obróbki termicznej. Warto jednak spróbować, bo efekty mogą być fantastyczne.

Nie zapominajcie jeszcze o jednej ważnej rzeczy. W przeciwieństwie do gotowania drobiu czy wieprzowiny, moment solenia wołowiny jest niezwykle istotny. Krótko mówiąc - zostawcie tę czynność na sam koniec gotowania. W przeciwnym razie wasza wołowina wyjdzie wam twarda jak podeszwa!

Zobacz także:

Przepis na gulasz wołowy

Składniki:

  • 30 dag mięsa wołowego – najlepiej rozbratel albo karkówka (pręga, łopatka czy szynka będą wymagały znacznie dłuższego czasu gotowania!)
  • Papryka wędzona i słodka w proszku
  • Kilka ząbków czosnku i cebula
  • Bulion – ok. szklanka
  • Suszony majeranek
  • Sól i pieprz
  • Łyżka mąki pszennej

Przygotowanie:

  1. Wołowinę kroimy w kostkę. Uwaga! Nie radzimy solić wołowiny na początku gotowania – gotowanie do miękkości potrwa wtedy znacznie dłużej!
  2. W głębokiej patelni bądź w rondelku podsmażamy najpierw cebulę, a potem czosnek. Dodajemy papryki w proszku i pieprz.
  3. Wrzucamy do środka wołowinę i majeranek. Zalewamy wszystko rosołem.
  4. Przykrywamy rondelek i dusimy na wolnym ogniu do czasu aż wołowina zmięknie i będzie rozpływała się w ustach (długość gotowania może mocno się wahać – od 1,5 godziny do nawet 3 godzin).
  5. Pod koniec gotowania solimy do smaku.
  6. Zagęszczamy gulasz mąką pszenną. Do szklanki z dwoma łyżkami wody dodajemy łyżkę mąki, mieszamy. Tak przygotowaną zawiesinę powoli mieszamy z sosem.
  7. Jeżeli w waszym gulaszu nie zostało po duszeniu zbyt dużo wody – albo zrezygnujcie z zagęszczania, albo dodajcie nieco wrzątku.
  8. Gulasz warto podawać z różnego rodzaju kluseczkami albo z knedlami.
  9. Smacznego!

Źródło: przepisytradycyjne.pl