
Przepis na gulasz wołowy, dzięki któremu mięso smakuje idealnie, a nie jak guma do żucia. Mocno rozgrzewa
Problem z twardością mięsa wołowego w przeróżnych sosach i gulaszach jest stary jak świat. Zwykle scenariusz jest następujący. Chcemy zachwycić domowników nietuzinkowym daniem i wybieramy się do sklepu po kawałek wieprzowiny. Z radością przystępujemy do gotowania wykwintnego dania, a komplikacje zaczynają się już podczas gotowania. Mięso po prostu nie chce zmięknąć! Jak to zmienić?
Kluczem do poradzenia sobie z tym problemem jest wybór mięsa. Niestety w przeważającej większości wołowe mięso polskiego pochodzenia będzie po ugotowaniu twarde i gumowate. Dlaczego? W Polsce w powszechnej sprzedaży są raczej tańsze części tuszy wołowej. Warto zainwestować w lepsze mięso u zaufanego rzeźnika albo w dobrym sklepie mięsnym.
Ponadto gotowanie wołowiny to zabawa tylko dla cierpliwych osób. Zwykle nawet godzina duszenia mięsa na wolnym ogniu to zdecydowanie za mało. Dobry gulasz z mięsa średniej jakości to przynajmniej 2-2,5 godziny obróbki termicznej. Warto jednak spróbować, bo efekty mogą być fantastyczne.
Przepis na gulasz wołowy:
Składniki:
- 30 dag mięsa wołowego – najlepiej rozbratel albo karkówka (pręga, łopatka czy szynka będą wymagały znacznie dłuższego czasu gotowania!)
- Papryka wędzona i słodka w proszku
- Kilka ząbków czosnku i cebula
- Bulion – ok. szklanka
- Suszony majeranek
- Sól i pieprz
- Łyżka mąki pszennej
Przygotowanie:
- Wołowinę kroimy w kostkę. Uwaga! Nie radzimy solić wołowiny na początku gotowania – gotowanie do miękkości potrwa wtedy znacznie dłużej!
- W głębokiej patelni bądź w rondelku podsmażamy najpierw cebulę, a potem czosnek. Dodajemy papryki w proszku i pieprz.
- Wrzucamy do środka wołowinę i majeranek. Zalewamy wszystko rosołem.
- Przykrywamy rondelek i dusimy na wolnym ogniu do czasu aż wołowina zmięknie i będzie rozpływała się w ustach (długość gotowania może mocno się wahać – od 1,5 godziny do nawet 3 godzin).
- Pod koniec gotowania solimy do smaku.
- Zagęszczamy gulasz mąką pszenną. Do szklanki z dwoma łyżkami wody dodajemy łyżkę mąki, mieszamy. Tak przygotowaną zawiesinę powoli mieszamy z sosem.
- Jeżeli w waszym gulaszu nie zostało po duszeniu zbyt dużo wody – albo zrezygnujcie z zagęszczania, albo dodajcie nieco wrzątku.
- Gulasz warto podawać z różnego rodzaju kluseczkami albo z knedlami.
Źródło: przepisytradycyjne.pl