Zupa ziemniaczana, zwana też kartoflanką, to jedna z najprostszych polskich zup. Jak każde danie, można ją zrobić oczywiście w wersji mocno uproszczonej, lub bardzo rozbudowanej. W każdym przypadku niezmienny będzie jeden składnik zupy – ziemniaki.

Do tego typu zupy można dodać boczek, kiełbasę lub jedno i drugie. Można ją ugotować na mięsie, lub zrobić wersję bezmięsną, a na ostatnim etapie przyprawiania dodać łyżkę masła.

Jak bryndza zmienia smak zwykłej kartoflanki?

Bryndza jest miękkim serem podpuszczkowym wyrabianym na Podhalu, z mleka owczego. Ma intensywny, słony smak i konsystencję przypominającą gęstą pastę. To pierwszy polski, lokalny produkt, który został zarejestrowany przez Komisję Europejską jako produkt regionalny, który może być wytwarzany tylko na Podhalu.

Dodanie tego sera owczego do kartoflanki spowoduje, że delikatna zupa nabierze ostrości i wyrazistości. Niezależnie od tego, gdzie zostanie ugotowana, będzie więc miała posmak, znany nam jedynie z polskich gór.

Zobacz także:

[content:0_5381,0_4781:undefined]

Jakich wartości odżywczych bryndza doda zupie?

Bryndza poza tym, że nada zupie niepowtarzalnego smaku, uzupełni ją w wartości odżywcze, których nie dostarczyłaby zwykła krowia śmietana. W serze znajduje się bowiem wiele składników mineralnych, oraz witamin.

Obecny w bryndzy fosfor i wapń wpływają na mineralizację kości, zapobiegają krzywicy u dzieci i osteoporozie u dorosłych. Ser zawiera też duże ilości magnezu, który zapobiega skurczom mięśni i uodparnia na stres.

Bryndza to także źródło witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: witaminy A i E, a także witaminy C, B6 i B12. Dzięki dodatkowi bryndzy zupa ziemniaczana będzie sycąca i bardziej wartościowa, jednocześnie jej przygotowanie jest dziecinnie proste.

Przepis na doskonałą zupę ziemniaczaną z bryndzą

Składniki:

 • Ok. 10 ziemniaków (ok. 1,5 kg)
 • 1,5 l wody
 • 30 dag bryndzy
 • 2 łyżki stołowe masła
 • Kilka gałązek koperku
 • Kilka gałązek natki pietruszki
 • ½ cytryny
 • Sól do smaku

Przygotowanie:

 1. Ziemniaki obierzcie, pokrójcie w kostkę, a następnie zalejcie lekko osoloną, zimną wodą.
 2. Wstawcie i gotujcie. Kiedy będą półmiękkie, dodajcie rozdrobnioną bryndzę, pokrojoną zieleninę i masło.
 3. Gotujcie dalej, aż ziemniaki będą zupełnie miękkie. Podawajcie z plastrami cytryny.

Zupy nie trzeba już zabielać, Powierzchnia sera rozpływająca się w gorącej zupie, doskonale zastąpi śmietanę. Plastry cytryny, które dodacie do zupy, spowodują, że całość nabierze doskonałego, kwaskowego smaku. Zupę można też wykończyć podsmażonym bekonem, który zazwyczaj dodaje się do kartoflanki i posypać odrobiną poszatkowanej natki.

Źródło: haps.pl, Wikipedia, www.gov.pl