Wasze ubrania szybko blakną i chcecie ożywić ich naturalny kolor? Przygotujcie napar z herbaty i dodajcie go do swojego kolejnego prania. Efekt jest fenomenalny.

Co zrobić, żeby ubrania nie blakły?

Wszystkie ubrania z czasem blakną i jest to zupełnie naturalne. Możecie to jednak opóźnić używając specjalnych chemicznych środków zapobiegających płowieniu kolorów. Możecie też skorzystać z naturalnej i o wiele tańszej metody, jaką jest użycie naparu z herbaty. Być może brzmi to nieco dziwnie, ale za to naprawdę działa.

Trik z herbatą na blaknące ubrania

Wykorzystajcie ukrytą moc herbaty i dodajcie ją do swojego prania, a wasze ubrania nie będą blaknąć i zyskają nowy, wyraźniejszy kolor.

  • Zaparzcie 500 ml mocnej, czarnej herbaty.
  • Dodajcie ją bezpośrednio do cyklu płukania po tym, jak czarne ubrania w pralce przejdą już przez cykl prania.
  • Czarna herbata wzmacnia czarny barwnik i przyciemnia odcień odzieży.
  • Tak samo działa na ciemne pranie mocna kawa.

Co jeszcze można dodać do prania?

  • Ocet. Podczas cyklu płukania dodajcie do prania 1 szklankę (250 ml) białego destylowanego octu. Ocet nie tylko utrwala kolory, ale także usuwa z tkaniny resztki detergentu. Te pozostałości mogą stworzyć powłokę na ubraniach, sprawiając, że kolor będzie wyblakły. Ocet jest również naturalnym środkiem do zmiękczania odzieży.
  • Sól. Dodajcie 1/2 szklanki (125 ml) soli kuchennej do cyklu prania razem z czarnymi ubraniami. Sól zapobiega blaknięciu barwników, w tym czarnego. Może pomóc przywrócić kolor starym ubraniom, ścierając z nich pozostałości detergentu.
  • Pieprz. Dodajcie od 1 do 2 łyżeczek (5 do 10 ml) czarnego pieprzu do komory pralki wraz z czarnymi ubraniami na początku cyklu prania. Nie dodawajcie przyprawy do oddzielnej przegródki na detergent, jeśli taka istnieje. Ścieralność czarnego pieprzu usuwa pozostałości odpowiedzialne za blaknięcie, a czarny odcień pieprzu może pomóc wzmocnić ciemny odcień barwnika. Bez obaw - czarny pieprz wypłucze się podczas cyklu płukania.

Co jeszcze można zrobić, żeby ubrania wolniej blakły?

  • Pierzcie ubrania rzadziej. Im rzadziej pierzecie, tym wolniej wasze ubrania będą blaknąć.
  • Sortujcie ubrania według kolorów. Barwnik ma tendencję do spływania podczas cyklu prania, ale jeśli nie ma jaśniejszych ubrań, które mogłyby nasiąkać ciemnym barwnikiem, ten zostanie ponownie wchłonięty przez czarne ubrania.
  • Odwróćcie ubrania na lewą stronę. Powierzchnia tkaniny bezpośrednio wystawiona na cykl prania jest powierzchnią, która ulegnie największemu zużyciu. W rezultacie barwnik blaknie najpierw na powierzchni zawsze skierowanej na zewnątrz podczas prania. Dlatego warto odwrócić ubrania na lewą stronę przed praniem.

Źródło: wikihow.com, msn.com

Zobacz także: