Zdrowa dieta i ruch, mają kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowia. Szczególnym problemem zdrowotnym są choroby serca. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, co roku z przyczyn kardiologicznych umiera 175 tys. Polaków. W Europie rokrocznie odnotowuje się ponad 11 mln nowych przypadków chorób układu sercowo-naczyniowego i 3,9 mln zgonów z tej przyczyny. Czy da się jakoś temu zapobiec? Jednym ze sposobów jest włączenie do diety... kiszonek.

Korzystny wpływ kiszonek na serce

Niezdrowa dieta, niska aktywność fizyczna, wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca i nadwaga, są kluczowymi czynnikami ryzyka w przypadku chorób serca. Spożywanie dużej ilości tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans, może prowadzić do podwyższenia poziomu cholesterolu, co z kolei może mieć negatywny wpływ na zdrowie tętnic i doprowadzić do gromadzenia się płytki nazębnej.

Czy jest jakiś rodzaj żywności, która jest szczególnie dobra dla naszego serca? Zdaniem amerykańskiego kardiologa doktora Williama Davisa, to kimchi:

- Moim ulubionym pokarmem, który korzystnie wpływa na zdrowie serca, jest kimchi, czyli bardzo popularna w Korei tradycyjna kiszona kapusta, która jest spożywana przy każdym posiłku. Kimchi wytwarza się z szerokiej gamy warzyw, ale głównym składnikiem jest kapusta, która jest fermentowana. Zwykle dodaje się do niej różne przyprawy i warzywa, w tym dymkę, czosnek, imbir, ostrą paprykę itd. Koreańczycy uważają, że kimchi jest źródłem długowieczności i zdrowia, a amerykański magazyn Health umieścił je w pierwszej piątce najzdrowszych dań na świecie.

W jaki sposób sfermentowana żywność może pomóc sercu?

Jest to możliwe dzięki obecności drobnoustrojów w tym typie pokarmu:

Zobacz także:

- Proces fermentacji oznacza, że zazwyczaj obecne są bardzo pożyteczne gatunki drobnoustrojów, które generują wiele korzyści dla zdrowia. Kimchi zawiera też mnóstwo witamin, takich jak: witamina B1, B2, B7 i B9 (foliany). Innymi słowy, sfermentowana żywność może pomóc w utrzymaniu zdrowej mikroflory jelitowej, co z kolei może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia takich czynników, jak wysokie ciśnienie krwi i przewlekłe stany zapalne, które są czynnikami ryzyka chorób układu krążenia - dodaje Davis.

Jak pokazują badania, istnieje wyraźny związek między drobnoustrojami w jelitach a układem sercowo-naczyniowym, co oznacza, że utrzymanie zdrowych jelit, może również pomóc w utrzymaniu zdrowego serca.

Źródło: zdrowie.wprost.pl