Przyjrzyjcie się dobrze filiżance czy szklance waszej herbaty. Czy pojawił się na niej tłusty nalot? Wiemy, co to może oznaczać.

Co oznacza tłusty nalot na herbacie?

Zostawiliście kiedyś na stole filiżankę herbaty i po jakimś czasie zauważyliście na jej powierzchni jakby tłustawy osad? To nic innego, jak tylko skutek reakcji chemicznej między liśćmi herbaty a wodą. Czy można taką herbatę pić czy lepiej jest pozbyć się tego osadu?

Wiele osób twierdzi, że tłusty osad to skutek gotowania herbaty w zbyt twardej wodzie, ale to nieprawda. Jak wynika z badań przeprowadzone przez Caroline Giacomin, doktorantkę w Instytucie Żywności, Żywienia i Zdrowia w ETH Zurich, to czy na naszej herbacie pojawi się osad czy nie, jest uzależnione od rodzaju herbaty:

- W zależności od perspektywy, osad, który pojawia się na herbacie może wydawać się piękny, albo wręcz odwrotnie – obrzydliwy – tłumaczy Caroline Giacomin.

Dlaczego na herbacie zbiera się osad?

Badanie przeprowadzone przez chemików z Imperial Collage w Londynie wyjaśniło, że tłusty osad na herbacie jest mieszanką węglanu wapnia i innych soli pochodzących z wody, a także mieszanką herbacianych związków organicznych.

Zobacz także:

Mimo to, na niektórych herbatach nigdy nie pojawia się taka tłusta osłonka. Dlaczego? Jak wykazały badania herbacianego osadu przeprowadzone przez Caoline Giacomin, właściwości herbacianego osadu zmieniają się w zależności od tego, z jaką ilością węglanu wapnia mieliśmy do czynienia.

Ma na niego wpływ także to, czy dodaliśmy do swojego napoju takie dodatki, jak cytryna lub cukier. Badanie pokazało wyraźnie, że kwas cytrynowy osłabia powstawanie osadu.

Przeanalizowano trzy różne herbaty:

  • tradycyjną czarną herbatę
  • zieloną herbatę
  • herbatę rooibos

W wyniku szczegółowych analiz odkryto coś zaskakującego. Okazało się, że osad, który powstał na powierzchni zielonej herbaty był mniej kruchy od osadu na powierzchni czarnej herbaty, więc pęknięcia były niemalże niezauważalne, z kolei na herbacie rooibos wcale nie było osadu.

Źródło: well.pl