Mięso kupione w supermarkecie budzi wasze obawy? Dobrze mu się przyjrzyjcie przed zakupem. Jeśli widać na nim dziwnie wyglądające wykwity lub szare bądź białe plamy, nie kupujcie takiego mięsa. Co one mogą oznaczać?

Co oznaczają szare lub białe plamy na mięsie?

Wybierając w sklepie mięso pamiętajcie, by było ono ładne, jednolite i gładkie. Jeśli cokolwiek budzi wasze obawy, lepiej tego nie kupujcie. Chodzi m.in. o białe i szare plamy na mięsie. Co one oznaczają?

Na początku warto zaznaczyć jedno – mięso nie zawsze jest idealnie gładkie i jednolite. Paski na mięsie są czymś normalnym - to nic innego jak tłuszcz. Co jeśli jednak na naszym mięsie widać coś jeszcze, a mianowicie dziwne plamy?

Kupiliście mrożone mięso i zauważyliście na nim niewielkie białe plamki? To tzw. oparzelina mrozowa, która powstaje w wyniku nagłej i znacznej utraty wilgoci podczas procesu zamrażania. Warto dodać, że podobne zjawisko występuje nie tylko na mięsie, ale również na innych produktach spożywczych, które poddano zamrożeniu.

Zobacz także:

Jak powstaje oparzelina mrozowa?

Do powstawania oparzeliny mrozowej dochodzi w momencie, w którym powierzchnia mięsa wysycha i właśnie w tym miejscu pojawiają się białe lub szare plamy.

Mimo iż oparzelina mrozowa nie wygląda zbyt zachęcająco, w rzeczywistości nie niesie ona żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia. Należy mieć jednak na uwadze to, że mięso lub inne produkty pokryte taką oparzeliną, mogą mieć nieco zmieniony smak i gorszą konsystencję od tej oryginalnej.

Jak uniknąć powstawania oparzeliny mrozowej?

Jeżeli zależy wam na tym, by na waszych produktach nie pojawiała się oparzelina mrozowa, powinniście starać się utrzymać odpowiednio niską temperaturę w zamrażalniku (ok. - 20 st. C). Postarajcie się też nie zaglądać zbyt często do zamrażalnika, ponieważ wahania temperatury w tym urządzeniu, mogą zadziałać na szkodę mięsa. 

Pamiętajcie też o tym, by odpowiednio pakować produkty. W przypadku mięsa, powinno ono być szczelnie zapakowane bez dostępu tlenu lub jedynie z jego niewielką ilością. Nie przetrzymujcie też mrożonek zbyt długo w zamrażalniku i postarajcie się je zjeść w ciągu 2 miesięcy od zamrożenia.

Jeśli nie będziecie przestrzegać tych reguł, będzie istniało większe ryzyko, że na waszych produktach rozwinie się oparzelina mrozowa. Nie jest ona groźna, ale kto chciałby jeść mięso pokryte nieestetycznymi plamami?

Źródło: gotowanie.onet.pl