Karkówka najczęściej kojarzy nam się z daniem z grilla, które serwujemy podczas letnich spotkań ze znajomymi. Gdy nie ma dostępu do tego urządzenia można ją przygotować na patelni z cebulką, która nada jej wyjątkowego smaku. My proponujemy nietypową wersję z pyszną kiszoną kapustą. Dodajcie gotowane lub pieczone ziemniaki i gotowe, nic więcej nie trzeba.

Jak wybrać miękką karkówkę?

Karkówka to mięso, które potrafi być twarde i żylaste. Podczas zakupów zwróćcie uwagę przede wszystkim na jej wielkość – nie powinna być zbyt przerośnięta. Tłuszcz zapewnia karkówce soczystość i mnóstwo smaku, ale nie powinno być go zbyt dużo. Spójrzcie również na jego kolor, najlepiej jeśli jest biały lub jasnoróżowy.

A jakiej barwy powinna być karkówka? Najlepsza to ta ciemnoczerwona, nawet nie patrzcie na jasne, różowe mięso, bo prawdopodobnie zostało naszpikowane wodą.

Karkówka zapiekana w kapuście kiszonej - przepis

Składniki

  • 900 g karkówki
  • 900 g kiszonej kapusty
  • 5 listków laurowych
  • 350-400ml bulionu
  • Zielona czubryca
  • Sól i pieprz do smaku
  • Opcjonalnie: 6 pieczarek

Przygotowanie

  1. Jeśli karkówkę macie w jednym kawałku to pokrójcie ją w grube plastry.
  2. Każdy kawałek doprawcie zieloną czubrycą i odstawcie do lodówki na kilka godzin albo na cała noc, aby przeszła smakiem przyprawy.
  3. Wyjmijcie mięso i pozwólcie mu się ogrzać.
  4. Kapustę kiszoną przepłuczcie pod bieżącą woda, aby usunąć z niej nadmiar soli i kwaśnego smaku.
  5. Rozgrzejcie patelnię i obsmażcie na złoto karkówkę z każdej strony.
  6. Na dnie żaroodpornego naczynia nałóżcie połowę kapusty, dodajcie trochę soli i pieprzu, liście laurowe oraz pieczarki pokrojone w plastry, jeśli ich używacie.
  7. Na wierzch połóżcie plastry podsmażonej karkówki i przykryjcie pozostałą kapustą.
  8. Ponownie doprawcie solą i pieprzem, a następnie zalejcie potrawę bulionem. Przykryjcie pokrywką lub folią aluminiową.
  9. Pieczcie w piekarniku nagrzanym do 180-200 stopni przez 1-1,5 godziny.

Smacznego!

Zobacz także:

Źródło: gotujmy.pl