Lubicie zajadać się takim tradycyjnym wypiekiem jak sernik? Jeżeli tak, to na pewno będą wam smakowały syrniczki, czyli rosyjskie placuszki twarogowe. Są bardzo miękkie i niezwykle sycące, dzięki czemu doskonale nadają się na śniadanie. Można je podawać z cukrem, masłem, powidłami albo masłem orzechowym. Szczególnie polecamy ten ostatni dodatek, który jest pełen zdrowych tłuszczów i witamin – skorzystają z nich zwłaszcza osoby dbające o swój układ krążenia.

Syrniki – co to jest?

Syrniki (inaczej serniki lub twarożniki) to bardzo popularne danie w Rosji, na Białorusi i Ukrainie. To placki na bazie sera twarogowego z dodatkiem mąki i jaj. Można do nich dodawać ulubione smakołyki, na przykład kawałki jabłka, rodzynki albo banana. Syrniki podaje się najczęściej z dżemem, miodem albo kwaśną śmietaną.

Sekretem idealnych syrników jest odpowiednie ich przygotowanie. Masę powinno się mieszać w możliwie jak najdelikatniejszy sposób, dzięki czemu po usmażeniu placki są bardzo puszyste, wilgotne i miękkie. Warto użyć do nich zwykłego, półtłustego twarogu. Ser do sernika sprzedawany w wiaderkach będzie się raczej rozpadał i placki mogą nie wyjść. Wówczas ratunkiem może być dosypanie do środka większej ilośći mąki, ale to wpłynie negatywnie na ich teksturę.

Jak smakują syrniki? Dobrze zrobione placuszki tego rodzaju będą znacznie różniły się od typowych mącznych placków jak racuchy czy sodziaki. Przewaga sera w ich składzie powoduje, że ich smak oscyluje wokół sernika lub naleśników z serem. Jesteście ciekawi i chcielibyście przetestować je samemu? Zabierajcie się do pracy razem z nami!

Zobacz także:

Przepis na syrniki 

Składniki:

  • 30 dag półtłustego twarogu
  • 3 łyżki mąki (oraz mąka do obtoczenia syrników)
  • 1-2 jajka
  • 1 łyżka cukru waniliowego
  • Olej do smażenia

Przygotowanie:

  1. Dodajcie do twarogu jajka. Rozgniećcie widelcem i dokładnie wymieszajcie.
  2. Następnie dodajcie łyżkę cukru i wymieszajcie. Wsypcie 3 łyżki mąki i dokładnie wymieszajcie całą masę do połączenia składników.
  3. Formujcie ciasto w niewielkie kulki. Każdą rozpłaszczcie na dłoni i obtoczcie w mące.
  4. Wylejcie olej na patelnię, rozgrzejcie i smażcie syrniki na małym ogniu z obu stron, aż nabiorą złotego koloru.
  5. Gotowe syrniki podawajcie z dowolnymi dodatkami. Smacznego