Ceny masła drastycznie poszybowały w ostatnim czasie w górę. Obecnie za kostkę masła trzeba zapłacić nawet 8-10 zł, przy czym dodatkowo niekiedy producenci dopuszczają się zmniejszenia jego gramatury.

Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, cena skupu mleka w III kwartale 2021 roku, była o ponad 13 proc. wyższa, niż w tym samym okresie zeszłego roku. To jeden z głównych powodów dla których masło tak bardzo drożeje. Ale to nie koniec podwyżek cen za podstawowe produkty spożywcze -  te wciąż mają rosnąć.

Katarzyna Bosacka porównała ceny masła w Polsce i w Anglii

Masło, chleb, olej i mleko to jedne z podstawowych produktów spożywczych. To właśnie one podrożały w ostatnim czasie najbardziej.

Znana polska dziennikarka Katarzyna Bosacka porównała ceny masła w Polsce i w Anglii. Jej oczom ukazała się brutalna prawda – polskie masło nie tylko ma mniejszą gramaturę, ale też jest droższe od masła w Anglii. Nie musimy chyba dodawać, jak bardzo nieporównywalne są zarobki w obu tych krajach:

Zobacz także:

- Pan Stanisław przysłał mi zdjęcie cen masła ze sklepu Tesco w Anglii. Za 250 g kostkę masła marki 'President' trzeba zapłacić 2 funty, czyli 8 funtów za kilogram. Po przeliczeniu obecnego kursu wychodzi 42,96 zł za 1 kg, czyli 8,59 zł za 200 g – pisze Bosacka na Instagramie.

Bosacka podkreśla, że w warszawskim supermarkecie, masło tego samego producenta, kosztuje o ponad 10 zł więcej za 1 kg niż w Anglii. Przypomniała też, ile wynoszą przeciętne zarobki w Anglii (ok. 9129 zł na rękę) i średnia pensja w Polsce (według danych GUS za 2021 r. – 5662,23 zł brutto)

- Za taką pensję kupimy w naszym kraju 380 kostek masła tej konkretnej marki; czyli 3 razy mniej, niż w Anglii. A to właśnie tam koszty życia wydają się być dużo wyższe niż u nas. Pan Stanisław napisał, że w Anglii też ceny rosną, ale nie w tak zabójczym tempie jak w Polsce – pisze Bosacka.

Jeśli ten niepokojący trend dalej się utrzyma, to czy Polacy będą w stanie dłużej to udźwignąć? Jak myślicie - jak rozwinie się sytuacja z inflacją?

Źródło: teleshow.wp.pl