Sezon na wiśnie jest niezwykle krótki – trwa zaledwie miesiąc i rozpoczyna się w lipcu. Dlaczego warto jeść wiśnie? Wiśnie, nazywane również kuzynkami czereśni, nie tylko wspaniale smakują, ale też są bardzo zdrowe. Ale czy wiecie, że równie wartościowe są ich liście?

Właściwości zdrowotne liści wiśni

Wiśnia jest bardziej kwaskowata od czereśni. Ten wspaniały letni owoc skrywa w sobie wiele wartości odżywczych, ale mało kto wie, że podobne walory posiadają również jego liście. 

Liście wiśni są długie i mają podłużny kształt. Są ciemnozielone, błyszczące i mają 5 do 8 centymetrów długości i 3 do 7 centymetrów szerokości. Liście wiśni są gorzkie w smaku i mają szerokie zastosowanie w medycynie. Wykorzystuje się je w leczeniu różnych dolegliwości - od eliminowania bólu, po rozstrój żołądka. Należy jednak obchodzić się z nimi ostrożnie, ponieważ zawierają chemiczny cyjanowodór. Jak wykazały badania, związek ten w małych dawkach pobudza oddychanie i poprawia trawienie, ale w dużych ilościach może być bardzo toksyczny.

Co zawierają liście wiśni? 

Liście wiśni zawierają w sobie bogactwo przeciwutleniaczy, flawonoidów, kwasów fenolowych i kwasu salicylowego. Związki te znane są z tego, że pomagają w utrzymaniu zdrowia komórek i skóry. Niektóre badania wykazały, że liście wiśni mogą zawierać związki o właściwościach przeciwzapalnych i, podobnie jak owoce, mogą przynosić ulgę w bólu mięśni.

Zobacz także:

Jak wykorzystać liście wiśni?

Liście wiśni zwykle się sieka, a następnie suszy po czym robi z nich herbatę. Można też zrobić z nich sok. Do przygotowania takiego soku będziecie potrzebować zarówno liści, jak i owoców wiśni - razem z pestkami.

Składniki:

  • 100 liści wiśni
  • 50 wiśni (z pestkami)
  • 1 opakowanie kwasku cytrynowego
  • 2 szklanki wody
  • Kilogram cukru

Sposób przygotowania:

  1. Umyjcie liście oraz wiśnie i włóżcie je do garnka.
  2. Dodajcie kwasek cytrynowy, wodę i całość zagotujcie.
  3. Gotujcie sok na wolnym ogniu jeszcze przez ok. kwadrans.
  4. Przecedźcie przez sito sok, dodajcie cukier i gotujcie do ponownego zagotowania soku. 
  5. Gotowy sok możecie przelać do butelek i zapasteryzować.

Właściwości zdrowotne wiśni

Wiśnie to prawdziwa skarbnica witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Owoce te wspierają prawidłową pracę serca, ponieważ zawierają antocyjany, które nie tylko korzystnie wpływają na produkcję czerwonych krwinek, ale także zwiększają elastyczność naczyń włosowatych oraz wzmacniają i odtruwają serce.

Owoce te zawierają też korzystny dla serca potas, witaminę C oraz błonnik, który znany jest z tego, że obniża poziom „złego” cholesterolu. Wiśnie zawierają także witaminę A, B6, E, K oraz wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk.

Ciekawostka

Czy wiecie, że regularne picie soku z wiśni ułatwia zasypianie? Jeśli cierpicie na bezsenność zacznijcie jeść wiśnie, aby cieszyć się lepszym i dłuższym snem.

Kupiliście wiśnie, ale nie macie drylownicy? Znamy skuteczny sposób na pozbycie się z nich pestek.

Źródło: poradnikzdrowie.pl, przyslijprzepis.pl, specialtyproduce.com