Większość osób zwykle wylewa wodę po ugotowaniu białej kiełbasy. To błąd. Woda taka może być jeszcze wykorzystana do gotowania. Wiecie, jak można jej użyć?

Biała kiełbasa gości na naszych stołach nie tylko na co dzień, ale i od święta. Może być podawana w żurku, gotowana lub pieczona z różnymi dodatkami. Jeśli zdarza wam się gotować białą kiełbasę, pamiętajcie, by nie wylewać wody po jej ugotowaniu.

Dlaczego nie warto wylewać wody po ugotowaniu białej kiełbasy?

Woda po ugotowanej kiełbasie może wam posłużyć jako... wywar do zupy. Należy jednak pamiętać o jednej rzeczy, a mianowicie o rodzaju kiełbasy. 

Zaznaczmy to wyraźnie - chodzi tu tylko i wyłącznie o wodę po gotowaniu białej kiełbasy, a nie ciemnej, np. podwędzanej, Dlaczego?

Zobacz także:

Gdy gotujemy ciemne, wędzone wędliny, takie jak np. ciemna kiełbasa, może ona pozostawić w garnku ciemny pył. Taka woda nie nadaje się już do gotowania, ponieważ jej kolor wskazuje, że wędlinę nieprawidłowo przygotowano do wędzenia. 

Z czego powstaje biała kiełbasa?

Wiele osób nie ma pojęcia, jak właściwie powstaje biała kiełbasa i czemu zawdzięcza ona swój nietypowy, jasny kolor.

Otóż, biała kiełbasa powstaje z następujących składników: 

  • wieprzowina (łopatka, podgardle, boczek) - w niektórych przepisach wołowina
  • przyprawy: sól, czosnek, pieprz, majeranek
  • jelita wieprzowe

Jasny kolor białej kiełbasy nie powinien nikogo dziwić - w końcu barwa mięsa jest lekko różowa a tłuszczu - biała. Gdy taką kiełbasę jedynie sparzymy, stanie się ona szara.

Wiecie, dlaczego kiełbasa ta może przyjąć różowawą barwę? Stanie się tak, gdy doda się do niej środki konserwujące, zwłaszcza sól peklującą, po czym dokona się jej uwędzenia.

Dobrej jakości biała kiełbasa powinna być po ugotowaniu krucha i soczysta, a mięso i przyprawy powinny być dobrze wyczuwalne.

Dodajmy, że tradycja przygotowywania białej kiełbasy w Polsce, sięga XVII wieku, a jej recepturę po raz pierwszy odnotowano w książce kucharskiej Marii Śleżańskiej z 1904 roku. 

Źródło: wikipedia, msn.com.pl, Super Express