Wydawali bezdomnym przeterminowane jedzenie. Teraz odpowiedzą przed sądem
AdobeStock
Newsy

Wydawali bezdomnym przeterminowane jedzenie. Teraz odpowiedzą za to przed sądem

W jednym z ośrodków dla bezdomnych doszło do wstrząsającej sytuacji. Przeczytajcie.

Osoby bezdomne bardzo często korzystają z różnych form wsparcia. Miejsce noclegowe, to jedno, ale trzeba też przecież coś jeść. Jak przeżyć miesiąc nie mając w kieszeni ani grosza? Bezdomni mogą skorzystać z pomocy różnych organizacji, takich jak np. MOPS. W jednym ośrodków wsparcia dla bezdomnych doszło ostatnio do wstrząsającej sytuacji. Bezdomnym wydawano jedzenie, które jest przeterminowane i nie nadaje się już do spożycia. Jak do tego doszło?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Wydawali bezdomnym przeterminowane jedzenie

W jednym z ośrodków dla bezdomnych w Świdnicy podopieczni otrzymywali jedzenie, które jest po terminie ważności. Czy ktokolwiek powinien jeść przeterminowaną żywność? 

Jak donosi wrocławska „Gazeta Wyborcza", do prokuratury w Świdnicy trafiły dwa zawiadomienia dotyczące Towarzystwa im. św. Brata Alberta, które zostały złożone przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz świdnickich radnych. Mowa jest w nich o wydawaniu bezdomnym przeterminowanego jedzenia. Do zdarzenia doszło w jednym z dwóch ośrodków towarzystwa, Chodzi o placówkę zlokalizowaną przy ul. Westerplatte w Świdnicy. Sprawą zajął się sanepid, który odkrył, że w ośrodku zalega ponad tona przeterminowanej żywności.

Zobacz także
Morawiecki nie wie, ile kosztuje w Polsce chleb? Sprawdzamy to dla niego

Morawiecki nie wie, ile kosztuje w Polsce chleb? Sprawdzamy to za niego

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go

W skorupkach jaj z Biedronki wykryto salmonellę. Sprawdźcie, czy macie je w lodówce

Kontrola wykazała, że bezdomni otrzymywali głównie przeterminowane mięso, m.in. piersi i udka kurczaka, wątróbkę, wołowinę, kiełbasę i parówki oraz inne wyroby garmażeryjne. Wydawano im również inne produkty, które powinny wylądować w koszu a nie na talerzu. Jak się okazuje, bezdomni byli też zmuszani do uczestnictwa w mszy świętej, mimo iż nie wszyscy chcieli to robić.

Co zrobić z przeterminowanym jedzeniem?

Przeterminowana żywność to żywność, której nie powinno się jeść. Takie jedzenie trzeba wyrzucić.

Tylko nie do kosza, a na kompostnik. Procesowi kompostowania można poddać praktycznie wszystkie resztki spożywcze — także mięsne. Potem gotowy kompost można użyć choćby i do nawiezienia trawnika - radzi portal domowy-survival.pl.

To oczywiste, że powinniśmy dbać o to, by żywność, którą kupujemy się nie przeterminowywała. Jeśli już tak się jednak stanie, oddawanie takiej żywności biednym jest moralnie nie do zaakceptowania.

Źródło: money.pl, domowy-survival.pl

Kolejka po darmowe posiłki coraz dłuższa. Sytuacja w Bankach Żywności staje się naprawdę poważna 
Adobe Stock
Newsy
Kolejka po darmowe posiłki coraz dłuższa. Sytuacja w bankach żywności staje się poważna 
Inflacja, wojna, wstrzymane fundusze unijne – to wszystko ma wpływ na to, że kolejki po darmowe posiłki stają się coraz dłuższe. Czynniki te utrudniają również pracę bankom żywności, które coraz mniej jedzenia są w stanie dostarczyć naprawdę potrzebującym. 

Banki żywności docierają codziennie z pomocą do 1,5 mln osób. To seniorzy, rodziny wielodzietne, bezdomni, bezrobotni, niepełnosprawni, osoby wychodzące z nałogów, uchodźcy i wielu innych. Niestety spadek wartości złotego i wszechobecna drożyzna bardzo utrudniają im działanie.  Czym są banki żywności?  Banki żywności to instytucje charytatywne, które zbierają żywność wciąż zdatną do spożycia, lecz wycofywaną już z obrotu. Artykuły spożywcze czerpane są z miejsc, gdzie istnieje nadprodukcja, ze sklepów spożywczych, których produkty niedługo utracą termin ważności, od darczyńców i bezinteresownych sponsorów.   W kraju działają 32 banki żywności, które niosą pomoc osobom najbardziej potrzebującym (w Polsce na poziomie skrajnego ubóstwa żyje 1,6 mln osób). Organizacje te przekazują jedzenie za pośrednictwem jadłodajni, świetlic środowiskowych, noclegowni i domów dla bezdomnych, a także ośrodków wychowawczych, hospicjów, domów dziecka itp. Pomaganie potrzebującym staje się coraz trudniejsze  Jeszcze jakiś czas temu (przed pandemią), każdą pozyskaną złotówkę banki żywności zamieniały na aż 8 kg żywności. Teraz taka zamiana jest całkowicie nierealna. Pandemia i zapoczątkowana przez nią inflacja, a także wojna na Ukrainie i wciąż nienapływające do Polski pieniądze unijne - sprawiają, że coraz trudniej gromadzić im wystarczające ilości pożywienia.  Należy pamiętać, że również sytuacja wielu darczyńców i sponsorów uległa zdecydowanemu pogorszeniu. Ich również dotyka inflacja.  Od czasów lockdownu sytuacja finansowa Polaków cały czas się pogarsza. Obecnie w grupie potrzebujących przybywa rodzin z dziećmi i coraz młodszych emerytów. Nie są w stanie związać końca z końcem. Często dobijają ich również zaciągnięte wcześniej...

AdobeStock
Newsy
Mrozicie jedzenie w słoikach? 1 błąd i całe zapasy pójdą na zmarnowanie
Nigdy nie popełniajcie tego błędu przy mrożeniu żywności w słoikach. Jedzenie będzie się nadawało do kosza.

Mrożenie jedzenia to doskonały sposób na przechowywanie żywności. Dzięki niemu nasze dania się nie marnują i możemy je zjeść w późniejszym czasie. Jeśli chcecie zamrozić jedzenie w słoiku, pamiętajcie o pewnej prostej zasadzie.  Chciał zamrozić jedzenie w słoikach Użytkownik Reddita - BasenjiFart - przekonał się na własnej skórze, co znaczy nieumiejętne mrożenie żywności. Przez swoją niewiedzę zmarnował aż 60 porcji zamrożonego przez siebie jedzenia. Jak to się stało? Chciałem podzielić się z wami lekcją, której ja, idiota, właśnie się nauczyłem. Każdego sierpnia zamrażam około 400 porcji jedzenia dla mojej rodziny. W tym roku także nie chciałem, żeby jedzenie się zmarnowało, więc użyłem słoików. Najwyraźniej podczas zamrażania słoików należy postępować zgodnie z konkretnymi krokami. Nie wiedziałem o tym i kosztowało mnie to 60 porcji jedzenia - napisał na Reddicie BasenjiFart dołączając zdjęcie pękniętych słoików z jedzeniem. Jak do tego doszło? BasenjiFart chciał zamrozić 400 porcji jedzenia dla swojej rodziny. Przygotowane przez siebie posiłki upchnął aż po brzegi do słoików. Trzy wielkie słoiki z daniami pękły. Dlaczego? BasenjiFart najwidoczniej nie uważał na lekcji fizyki lub zapomniał, że płyny, które zostaną poddane działaniu niskiej temperatury (czyli takiej, jaka panuje przy zamrażaniu), rozszerzają swoją objętość. W sytuacji, w której wypełnimy słoik płynną zawartością aż po brzegi, jedzenie rozsadzi go od środka. Czy nie powinno się mrozić jedzenia w szkle? Można mrozić jedzenie w szkle, ale trzeba to robić umiejętnie. Chodzi o to, by nie wypełnić go w całości. Najlepiej umieścić jedzenie np. do 3/4 wysokości słoika. O czym jeszcze należy pamiętać podczas mrożenia...

Każdego dnia w supermarketach marnuje się niesprzedana żywność. Co robią z nią sklepy?
AdobeStock
Newsy
Każdego dnia w supermarketach zalega niesprzedana łatwo psująca się żywność. Co robią z nią sklepy?
W każdej sekundzie przez cały rok w Polsce wyrzucanych do kosza jest blisko 153 kg żywności Co dzieje się z jedzeniem wyrzucanym przez sklepy spożywcze? Sprawdźcie.

Problem marnowania żywności dotyczy coraz więcej krajów na świecie. Każdego roku wyrzucane tam są ogromne ilości jedzenia, podczas gdy wiele osób potrzebujących chętnie przyjęłoby chociaż część żywności, która nadaje się jeszcze do zjedzenia. Supermarkety codziennie muszą pozbywać się produktów spożywczych, które nie zostały danego dnia sprzedane – co dalej się z nimi dzieje? Przekonajcie się. Marnowanie żywności w Polsce W Polsce każdego roku marnowane są gigantyczne ilości jedzenia. Robert Łaba z Instytutu Ochrony Środowiska zwraca uwagę na skalę problemu w naszym kraju: W Polsce w każdej sekundzie przez cały rok wyrzucanych do kosza jest blisko 153 kg żywności w całym łańcuchu żywnościowym, a aż 92 kg w polskich domach. To tak jakby każdego dnia, przez cały rok, w każdej sekundzie Polacy tylko w swoich domach wyrzucali 184 bochenki chleba Jednym z winowajców są supermarkety, które każdego dnia wyrzucają niesprzedaną żywność – dotyczy to głównie produktów szybko psujących się, czyli owoców, warzyw, pieczywa oraz mięsa i ryb. Z tego powodu zarówno detaliści, jak i hurtownie spożywcze muszą, na mocy ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, przekazywać niesprzedaną żywność organizacjom pozarządowym, które następnie zajmują się dystrybucją tych produktów do osób, które najbardziej ich potrzebują. Jeżeli sklep nie przekaże niesprzedanej żywności, wówczas musi zapłacić karę w wysokości 10 groszy za każdy kilogram wyrzuconego jedzenia. Kto oddaje najwięcej żywności? Najchętniej odwiedzane przez Polaków supermarkety to Biedronka i Lidl – właśnie one przodują w oddawaniu jedzenia organizacjom dobroczynnym. Okazuje się, że absolutnym przodownikiem jest Biedronka. Sieć w 2020 roku oddała łącznie...

Nowa Miss World Karolina Bielawska od dawna pomaga potrzebującym. Gotuje i piecze charytatywnie
ONS.pl
Newsy
Nowa Miss World Karolina Bielawska od dawna pomaga potrzebującym. Gotuje i piecze charytatywnie
„Zupa na Pietrynie” i „Korona z głowy” to dwie akcje w których wolontariuszką jest nasza świeżo upieczona Miss Świata. Pracuje w nich ramię w ramię z innymi.

Każda kandydatka na Miss Świata przechodzi przez etap konkursu polegający na zaprezentowanie siebie publiczności i jury. Wiele dziewczyn opowiada wówczas o swoich marzeniach, z których najczęstszym jest pokój na świecie i pomoc potrzebującym. Ta miss nie tylko marzy o pomaganiu, ona pomaga od dawna. Karolina Bielawska, druga polska Miss Świata w historii konkursu Ta 23-letnia łodzianka nie tylko została najpiękniejszą Polką, zdobywając tytuł „Miss Polonia 2019”, ale  ostatnio wygrała też w znacznie bardziej prestiżowym konkursie „Miss World 2021” i odebrała koronę najpiękniejszej kobiety świata. Jest studentką na Wydziale Zarządzania i Inżynierii Produkcji Politechniki Łódzkiej, a wolne chwile przeznacza na pomoc innym. Karolina Bielawska jest drugą Polką, która zdobyła ten zaszczytny tytuł. Pierwszą była Aneta Kręglicka, która zdobyła go w 1989 r.         Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez MISS WORLD 2022 (@karolinabielawska) „Zupa na Pietrynie” i inne akcje pomocowe Miss Świata Tylko Łodzianie wiedzą, dokąd należy się skierować, gdy ktoś zaproponuje: - Chodźmy na Pietrynę. „Pietryna" to po prostu Piotrkowska, najbardziej znana ulica w Łodzi, na której grupa „Zupa na Pietrynie” od roku rozdaje posiłki bezdomnym i potrzebującym. W tej grupie jako wolontariuszka pracowała Miss World 2021, czyli Karolina Bielawska.         Wyświetl ten post na Instagramie    ...