Wydawali bezdomnym przeterminowane jedzenie. Teraz odpowiedzą przed sądem
AdobeStock
Newsy

Wydawali bezdomnym przeterminowane jedzenie. Teraz odpowiedzą za to przed sądem

W jednym z ośrodków dla bezdomnych doszło do wstrząsającej sytuacji. Przeczytajcie.

Osoby bezdomne bardzo często korzystają z różnych form wsparcia. Miejsce noclegowe, to jedno, ale trzeba też przecież coś jeść. Jak przeżyć miesiąc nie mając w kieszeni ani grosza? Bezdomni mogą skorzystać z pomocy różnych organizacji, takich jak np. MOPS. W jednym ośrodków wsparcia dla bezdomnych doszło ostatnio do wstrząsającej sytuacji. Bezdomnym wydawano jedzenie, które jest przeterminowane i nie nadaje się już do spożycia. Jak do tego doszło?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Wydawali bezdomnym przeterminowane jedzenie

W jednym z ośrodków dla bezdomnych w Świdnicy podopieczni otrzymywali jedzenie, które jest po terminie ważności. Czy ktokolwiek powinien jeść przeterminowaną żywność? 

Jak donosi wrocławska „Gazeta Wyborcza", do prokuratury w Świdnicy trafiły dwa zawiadomienia dotyczące Towarzystwa im. św. Brata Alberta, które zostały złożone przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz świdnickich radnych. Mowa jest w nich o wydawaniu bezdomnym przeterminowanego jedzenia. Do zdarzenia doszło w jednym z dwóch ośrodków towarzystwa, Chodzi o placówkę zlokalizowaną przy ul. Westerplatte w Świdnicy. Sprawą zajął się sanepid, który odkrył, że w ośrodku zalega ponad tona przeterminowanej żywności.

Zobacz także
Morawiecki nie wie, ile kosztuje w Polsce chleb? Sprawdzamy to dla niego

Morawiecki nie wie, ile kosztuje w Polsce chleb? Sprawdzamy to za niego

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go

W skorupkach jaj z Biedronki wykryto salmonellę. Sprawdźcie, czy macie je w lodówce

Kontrola wykazała, że bezdomni otrzymywali głównie przeterminowane mięso, m.in. piersi i udka kurczaka, wątróbkę, wołowinę, kiełbasę i parówki oraz inne wyroby garmażeryjne. Wydawano im również inne produkty, które powinny wylądować w koszu a nie na talerzu. Jak się okazuje, bezdomni byli też zmuszani do uczestnictwa w mszy świętej, mimo iż nie wszyscy chcieli to robić.

Co zrobić z przeterminowanym jedzeniem?

Przeterminowana żywność to żywność, której nie powinno się jeść. Takie jedzenie trzeba wyrzucić.

Tylko nie do kosza, a na kompostnik. Procesowi kompostowania można poddać praktycznie wszystkie resztki spożywcze — także mięsne. Potem gotowy kompost można użyć choćby i do nawiezienia trawnika - radzi portal domowy-survival.pl.

To oczywiste, że powinniśmy dbać o to, by żywność, którą kupujemy się nie przeterminowywała. Jeśli już tak się jednak stanie, oddawanie takiej żywności biednym jest moralnie nie do zaakceptowania.

Źródło: money.pl, domowy-survival.pl

Każdego dnia w supermarketach marnuje się niesprzedana żywność. Co robią z nią sklepy?
AdobeStock
Newsy
Każdego dnia w supermarketach zalega niesprzedana łatwo psująca się żywność. Co robią z nią sklepy?
W każdej sekundzie przez cały rok w Polsce wyrzucanych do kosza jest blisko 153 kg żywności Co dzieje się z jedzeniem wyrzucanym przez sklepy spożywcze? Sprawdźcie.

Problem marnowania żywności dotyczy coraz więcej krajów na świecie. Każdego roku wyrzucane tam są ogromne ilości jedzenia, podczas gdy wiele osób potrzebujących chętnie przyjęłoby chociaż część żywności, która nadaje się jeszcze do zjedzenia. Supermarkety codziennie muszą pozbywać się produktów spożywczych, które nie zostały danego dnia sprzedane – co dalej się z nimi dzieje? Przekonajcie się. Marnowanie żywności w Polsce W Polsce każdego roku marnowane są gigantyczne ilości jedzenia. Robert Łaba z Instytutu Ochrony Środowiska zwraca uwagę na skalę problemu w naszym kraju: W Polsce w każdej sekundzie przez cały rok wyrzucanych do kosza jest blisko 153 kg żywności w całym łańcuchu żywnościowym, a aż 92 kg w polskich domach. To tak jakby każdego dnia, przez cały rok, w każdej sekundzie Polacy tylko w swoich domach wyrzucali 184 bochenki chleba Jednym z winowajców są supermarkety, które każdego dnia wyrzucają niesprzedaną żywność – dotyczy to głównie produktów szybko psujących się, czyli owoców, warzyw, pieczywa oraz mięsa i ryb. Z tego powodu zarówno detaliści, jak i hurtownie spożywcze muszą, na mocy ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, przekazywać niesprzedaną żywność organizacjom pozarządowym, które następnie zajmują się dystrybucją tych produktów do osób, które najbardziej ich potrzebują. Jeżeli sklep nie przekaże niesprzedanej żywności, wówczas musi zapłacić karę w wysokości 10 groszy za każdy kilogram wyrzuconego jedzenia. Kto oddaje najwięcej żywności? Najchętniej odwiedzane przez Polaków supermarkety to Biedronka i Lidl – właśnie one przodują w oddawaniu jedzenia organizacjom dobroczynnym. Okazuje się, że absolutnym przodownikiem jest Biedronka. Sieć w 2020 roku oddała łącznie...

AdobeStock
Newsy
Mrozicie jedzenie w słoikach? 1 błąd i całe zapasy pójdą na zmarnowanie
Nigdy nie popełniajcie tego błędu przy mrożeniu żywności w słoikach. Jedzenie będzie się nadawało do kosza.

Mrożenie jedzenia to doskonały sposób na przechowywanie żywności. Dzięki niemu nasze dania się nie marnują i możemy je zjeść w późniejszym czasie. Jeśli chcecie zamrozić jedzenie w słoiku, pamiętajcie o pewnej prostej zasadzie.  Chciał zamrozić jedzenie w słoikach Użytkownik Reddita - BasenjiFart - przekonał się na własnej skórze, co znaczy nieumiejętne mrożenie żywności. Przez swoją niewiedzę zmarnował aż 60 porcji zamrożonego przez siebie jedzenia. Jak to się stało? Chciałem podzielić się z wami lekcją, której ja, idiota, właśnie się nauczyłem. Każdego sierpnia zamrażam około 400 porcji jedzenia dla mojej rodziny. W tym roku także nie chciałem, żeby jedzenie się zmarnowało, więc użyłem słoików. Najwyraźniej podczas zamrażania słoików należy postępować zgodnie z konkretnymi krokami. Nie wiedziałem o tym i kosztowało mnie to 60 porcji jedzenia - napisał na Reddicie BasenjiFart dołączając zdjęcie pękniętych słoików z jedzeniem. Jak do tego doszło? BasenjiFart chciał zamrozić 400 porcji jedzenia dla swojej rodziny. Przygotowane przez siebie posiłki upchnął aż po brzegi do słoików. Trzy wielkie słoiki z daniami pękły. Dlaczego? BasenjiFart najwidoczniej nie uważał na lekcji fizyki lub zapomniał, że płyny, które zostaną poddane działaniu niskiej temperatury (czyli takiej, jaka panuje przy zamrażaniu), rozszerzają swoją objętość. W sytuacji, w której wypełnimy słoik płynną zawartością aż po brzegi, jedzenie rozsadzi go od środka. Czy nie powinno się mrozić jedzenia w szkle? Można mrozić jedzenie w szkle, ale trzeba to robić umiejętnie. Chodzi o to, by nie wypełnić go w całości. Najlepiej umieścić jedzenie np. do 3/4 wysokości słoika. O czym jeszcze należy pamiętać podczas mrożenia...

Czy mięso i nabiał mogą być tańsze w dobie inflacji i drożyzny? Prezes PSL ma pomysł jak to zrobić
ONS.pl/Adobe Stock
Newsy
Czy mięso i nabiał mogą być tańsze w dobie inflacji i drożyzny? Prezes PSL ma pomysł jak to zrobić
Władysław Kosiniak-Kamysz chce obniżyć VAT na zdrową żywność. „Zdrowa żywność to polska żywność" - mówi.

Inflacja galopuje, jedzenie w sklepach jest już tak drogie, że odkładanie produktów przy kasie, to coraz częstsze zjawisko. Za chwilę już nie tylko będziemy zastanawiać się co z wybranych składników dań odłożyć, żeby rachunek był niższy, ale wręcz co taniego kupić, żeby wyżywić rodzinę. Dylematy Polaków obserwuje szef PSL Włodzimierz Kosiniak-Kamysz i postanowił zaproponować zmianę. Jak obniżyć ceny żywności? Szef Polskiego Stronnictwa Ludowego, Władysław Kosiniak- Kamysz poinformował podczas rozmowy z Polską Agencją Prasową, że jego partia zamierza złożyć w Sejmie projekt ustawy obniżający podatek VAT na świeżą żywność produkowaną w Polsce. Polityk chce obniżenia VAT-u do zera na mięso i nabiał, a także, wędliny i sery. Uważa, że żywność jest już tak droga, że czas zacząć też działać w obronie polskich rodzin i zadbać o ich budżety: W najbliższych dniach złożymy projekt dotyczący 0-procentowego VAT-u na zdrową żywność, żeby ratować polskie rolnictwo, hodowlę i produkcję, żeby można było kupić żywność w normalnych cenach. Sylwia Spurek cieszy się z rosnących cen niezdrowej żywności Niemal w tym samym czasie, działania Parlamentu Europejskiego na rzecz promowania zdrowej żywności, skomentowała Sylwia Spurek. Działaczka Partii Wiosna Roberta Biedronia, była wyraźne poruszona wiadomością, że PE przegłosował możliwość podwyższenia podatku VAT na produkty szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Chodzi między innymi o mięso i mleko, których spożywanie, szczególnie w nadmiernych ilościach, nie jest zdrowe, a podniesienie ich cen ma być metodą na ograniczenie ich spożycia: Mamy to! Wygląda na to, że PSL i reszta konserwatystów zaczyna przegrywać „wojnę o kotleta i rosół”. Wczoraj PE przegłosował możliwość podwyższenia VAT na...

Jak odświeżyć wędlinę? Najprostszy sposób
Pixabay
Newsy
Jak odświeżyć wędlinę? Najprostsze sposoby
Zalega wam w lodówce wędlina, ale nie chcecie jej wyrzucać? Możecie ją odświeżyć. Jest jednak pewien warunek. Koniecznie przeczytajcie jaki.

Nikt z nas nie lubi wyrzucać pożywienia. Marnotrawstwo żywności jest jednak niestety faktem. Czy wiecie, ile ton jedzenia wyrzucają rocznie Polacy? Ilości te są naprawdę ogromne. Jak pokazują dane, rocznie Polacy wyrzucają 4 840 946 ton żywności. Jak odświeżyć starą wędlinę? Zacznijmy od wyjaśnienia, co to znaczy „starą”. Nie będziemy bowiem nikogo zachęcać do spożywania mięsa, które jest już mocno przeterminowane czy ma oznaki pleśni. Chodzi nam oczywiście o wędlinę , która może nie jest już „pierwszej świeżości", ale nadaje się jeszcze do jedzenia. Co można z nią zrobić, by odzyskała swój dawny smak? Prosta metoda na odświeżenie wędliny Zdarza się, że kupujemy zbyt dużo wędliny. Ta zalega w naszej lodówce i z czasem zaczyna się psuć i nieładnie pachnieć. Pamiętajcie, by odróżnić wędlinę, która nadaje się jeszcze do spożycia od tej, której jedynym miejscem powinien już być kosz. Jak to zrobić? Stara wędlina to taka, która ma brzydki kolor i nieładnie pachnie. Nie próbujcie jej już odświeżać, tylko wyrzućcie ją do kosza. Wędlina, którą można odświeżyć, ma maksymalnie 3-4 dni, ale straciła już walory, które miała pierwszego dnia. Jak odświeżyć taką wędlinę? Istnieje kilka prostych sposobów na to, żeby wędlina znowu była soczysta, smaczna i przede wszystkim – nam nie zaszkodziła. Możecie przykładowo: Umyć wędlinę pod ciepłą wodą i obgotować ją z dodatkiem świeżych warzyw: np. kawałka selera, pora, marchewki i pietruszki. Drugi sposób polega na obmyciu wędliny w samej wodzie z solą, pokrojeniu jej w kostkę i podsmażeniu na tłuszczu z dodatkiem przypraw (słodkiej sypkiej papryki, czosnku w proszku, majeranku). Dzięki temu otrzymamy aromatyczne skwarki, które...