Na pewno słyszeliście o dobroczynnym działaniu cebuli na wielu płaszczyznach. Warzywo to jest bogate w składniki odżywcze, w tym witaminę C, witaminy z grupy B i potas.

Do jego kluczowych zalet należy zaliczyć to, że:

 • może pomóc zmniejszyć czynniki ryzyka chorób serca, takie jak wysokie ciśnienie krwi, podwyższony poziom trójglicerydów i stan zapalny
 • jest bogata w antocyjany, które mogą chronić przed chorobami serca, niektórymi nowotworami i cukrzycą.
 • sprzyja poprawie gęstości mineralnej kości
 • zawiera witaminę B9 (folian), która może wspierać zdrowie psychiczne i zmniejszać ryzyko depresji

Jednak największą zaletą cebuli jest to, że korzystnie wpływa na układ odpornościowy i jest uznawana za skuteczne lekarstwo na infekcje, takie jak przeziębienie lub grypa.

Cebulę najczęściej przyjmuje się doustnie w postaci świeżej lub jako syrop, ale czy słyszeliście kiedyś o tym, by ktoś wkładać ją na noc do skarpet? Czemu właściwie ma to służyć?

Zobacz także:

Włóżcie plastry cebuli na noc w skarpety

Pomysł wkładania pokrojonej w plastry cebuli do skarpetek, wywodzi się ze starożytnej chińskiej praktyki medycznej refleksologii stóp. Nerwy w stopach są od tysięcy lat centralnym punktem medycyny wschodniej i uważa się, że działają jako punkty dostępu do narządów wewnętrznych.

 • Cebula jest bogata w związki siarki, które nadają im ostry zapach. Związki te po umieszczeniu na stopach, przenikają do organizmu. Następnie zabijają bakterie i wirusy oraz oczyszczają krew z toksyn.
 • Kwas fosforowy (substancja, która podrażnia nasze oczy podczas krojenia cebuli) obecny w cebuli, pomaga w oczyszczaniu krwi, która dostaje się do naczyń krwionośnych.
 • Po takim zabiegu wasze stopy będą też lepiej pachnieć

Cebula do skarpet - krok po kroku

 1. Weźcie cebulę (czerwoną lub białą) - najlepiej, gdyby była to cebula bio, która jest pozbawiona pestycydów.
 2. Pokrójcie ją w plastry – pamiętajcie, żeby nie były za grube, bo możecie później odczuwać w skarpetkach dyskomfort.
 3. Umieśćcie plasterki cebuli na podeszwie stopy i załóżcie na to skarpetki, aby wyeliminować poślizg.
 4. Idźcie spać. Gdy wy będziecie spać, cebula będzie stymulowała wszystkie obszary na stopie, które są połączone z narządami wewnętrznymi.
 5. Rano wyjmijcie cebulę ze skarpet i wyrzućcie ją, a skarpetki wrzućcie do prania.

Źródło: genialne.pl