Wasze firanki zrobiły się brzydkie i poszarzałe? Zamiast prać je z użyciem chemicznych środków, sięgnijcie po naturalne, tańsze i równie skuteczne metody, które w mig przywrócą waszym firankom śnieżną biel.

Jak wybielić firanki domowym sposobem?

Biel to kolor czystości, elegancji i klasy. Jednak jest to również kolor najtrudniejszy do utrzymania w czystości. Białe zasłony są bez wątpienia dużą ozdobą naszego domu. Wpuszczają światło do pomieszczeń i sprawiają, że przestrzeń wydaje się jasna, przestronna i otwarta.

Niestety, z czasem nasze zasłony i firanki mogą poszarzeć. Na szczęście, istnieje kilka skutecznych i prostych sposobów, aby przywrócić im dawną biel. Jak usunąć plamy, szarości i pożółkłe ślady na białych zasłonach?

Domowe sposoby na wybielenie firanek:

  • Namoczcie zasłony w soku z cytryny i gorącej wodzie. Użyjcie 1 części soku z cytryny na 4 części gorącej wody i pozostawcie na maksymalnie dwie godziny. Opłuczcie, a następnie upierzcie w pralce.
  • Przygotujcie w misce roztwór z 500 g sody na 10 l wody. Wymoczcie w takiej mieszance firankę przez kilka godzin, a następnie upierzcie ją w tradycyjny sposób.
  • Dodajcie do 10 l wody cztery łyżki soli kuchennej lub pół szklanki octu. Niech firanki moczą się w tej miksturze przez kilka godzin. Następnie wypłuczcie firanki i zawieście je na karniszu do ich całkowitego wyschnięcia.
  • Innym naturalnym środkiem, który przywróci waszym firankom biel, jest proszek do pieczenia. Po praniu ręcznym lub w pralce mydłem marsylskim, wystarczy napełnić miskę gorącą wodą, dodać saszetkę proszku do pieczenia, włożyć zasłony i pozostawić je do namoczenia. Po około dwóch godzinach wystarczy firanki spłukać i w razie potrzeby zastosować środek zmiękczający. Możecie też wycisnąć je i powiesić do wyschnięcia. Podobny efekt otrzymacie rozpuszczając w wodzie pięć tabletek aspiryny.

Możecie też oczywiście sięgnąć po bardziej zdecydowane sposoby na wybielenie swoich firanek. Pamiętajcie jednak, że używając mocnych roztworów wybielaczy, powinniście znajdować się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Pamiętajcie też, aby użyć dużej ilości wody podczas używania wybielacza, w przeciwnym razie wypalicie dziurę w tkaninie.

Zobacz także:

Firanki powinno się prać bez wirowania w maksymalnie 30 stopniach. Przed włożeniem ich do pralki, warto złożyć je w kostkę bądź włożyć do specjalnego woreczka.