Storczyki zachwycają swoją urodą wielu amatorów domowych kwiatów. Niestety to jedne z najtrudniejszych w utrzymaniu roślin. Stosując kilka prostych trików możecie jednak pomóc im pięknie rosnąć i być ozdobą waszego domu. Jak to zrobić?

Trik na opadnięte storczyki

Storczyk to roślina, która potrzebuje odpowiednich warunków. Najlepiej kwitnie, gdy nie jest wystawiony na ostre promienie słońca. Storczyk potrzebuje też odpowiedniej ziemi – najlepiej lekkiej, przepuszczalnej mieszanki np. z włókna kokosowego. Kwiaty te lubią także duży poziom wilgotności, ale należy podlewać je z głową, by nie doprowadzić do przelania i zgnicia rośliny.

Czasami się jednak zdarza, że nawet prawidłowo dbając o storczyki, nie kwitną one tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Wówczas z pomocą przychodzi pewien genialny trik z czosnkiem. Czy słyszeliście kiedyś o wykorzystaniu wody czosnkowej do podlewania storczyków?

Dlaczego warto zrobić wodę czosnkową do podlewania storczyków?

Czosnek zawiera mnóstwo cennych składników odżywczych - związki siarki, minerały, wiele makro- i mikroelementów, witaminy oraz antyoksydanty.

Zobacz także:

Podlewanie wodą czosnkową storczyków ma wiele zalet:

  • świetnie odżywia korzenie roślin
  • zapobiega chorobom wirusowym i grzybiczym
  • odstrasza szkodniki od roślin
  • zwiększa odporność kwiatów po przesadzeniu

Regularne podlewanie tej rośliny wodą czosnkową to klucz dla prawidłowego wzrostu i pięknego połysku storczyków. Ponadto, woda czosnkowa ma zdolność zabijania wszystkich patogennych mikroorganizmów i grzybów i pomaga przyspieszyć i utrwalić kwitnienie storczyków.

Nawet, jeśli nasza roślina jest piękna i zdrowa, eksperci zalecają okresowe spryskiwanie storczyków naparem czosnkowym, ponieważ trik ten może przyspieszyć pojawianie się nowych kwiatów.

Napar z czosnku może być stosowany zarówno na korzenie, jak i do spryskiwania nadziemnych części rośliny. Wszystkie składniki odżywcze zawarte w ekstrakcie są świetnie przyswajane przez storczyki.

Jak zrobić wodę czosnkową do storczyków?

  1. Wlejcie litr ciepłej wody do garnka, po czym dodajcie trzy, przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku.
  2. Pozostawcie miksturę na 24 godziny.
  3. Następnie możecie wykorzystać taką wodę do kąpieli storczyków.
  4. Rośliny należy pozostawić w wywarze na 15-20 minut.
  5. Metodę należy stosować nie częściej niż raz w miesiącu.

Źródło: houseplantspro.com, msn.com.pl