Werbena to roślina, która od dawien dawna jest wykorzystywana do produkcji leków. Należy do rodziny verbenaceae i ma ząbkowane liście i jedwabiste, jasnofioletowe kwiaty.

Werbena od wieków jest stosowana w leczeniu bólu gardła i chorób dróg oddechowych, takich jak astma i krztusiec a także w chorobach serca, bólach w klatce piersiowej i zatrzymaniu płynów w wyniku niewydolności serca.

Roślina ta jest też wykorzystywana do leczenia depresji, histerii, uogólnionych napadów, bólu pęcherzyka żółciowego, zapalenia stawów, dny moczanowej, zaburzeń metabolicznych i gorączki.

To zioło szczególnie doceniane przez kobiety. Werbena jest używana do leczenia objawów menopauzy, nieregularnych miesiączek i zwiększenia ilości mleka podczas karmienia piersią. Niektórzy nakładają też werbenę bezpośrednio na skórę, aby leczyć źle gojące się rany, ropnie i oparzenia.

Zobacz także:

Dlaczego warto pić napar z werbeny?

Werbena zawiera ponad 20 korzystnych związków roślinnych, w tym glikozydy irydoidalne, flawonoidy i triterpenoidy, które mają dobroczynny wpływ na zdrowie. Jakie właściwości ma werbena?

  • Działa antyrakowo. Glikozydy werbeny, triterpenoidy i olejki eteryczne mogą pomóc hamować wzrost guzów i wywoływać śmierć komórek rakowych.
  • Łagodzi uszkodzenia mózgu po udarze. Ekstrakt z werbeny ma korzystny wpływ na niektóre schorzenia neurologiczne lub związane z mózgiem. Badania na szczurach pokazują, że werbelina glikozydowa, może znacznie poprawić uszkodzenie mózgu po udarze.
  • Zmniejsza napięcie i łagodzi nerwy. Ekstrakt z werbeny ma działanie zmniejszające lęk porównywalne z diazepamem, popularnym lekiem stosowanym w celu zmniejszenia lęku. Ma to związek z obecnymi w tej roślinie flawonoidami i garbnikami, które mają właściwości przeciwlękowe i uspokajające.
  • Wyciąg z werbeny ma działanie przeciwzapalne na obrzęk spowodowany zatrzymaniem płynów.
  • Wspomaga zdrowie dziąseł. Wywar z werbeny (napar ziołowy) może korzystnie wpłynąć na leczenie przewlekłego zapalenia dziąseł.
  • Wspomaga zdrowie serca. Badanie na szczurach wykazało, że leczenie werbeliną zmniejszyło śmierć tkanki serca i uszkodzenia spowodowane niedostatecznym dopływem krwi. Ponadto, werbena wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne, zmniejsza ciśnienie krwi oraz skutecznie obniża poziom złego cholesterolu.
  • Ma działanie przeciwbiegunkowe i wspiera lepsze trawienie. Ekstrakt z korzenia werbeny zmniejsza objętość i częstotliwość biegunki.
  • Podnosi odporność i pomaga w łagodzeniu dolegliwości związanych z przeziębieniem i grypą oraz zapaleniem oskrzeli, skutecznie rozgrzewa, naturalnie obniża gorączkę oraz łagodzi kaszel, rozrzedzając zalegającą w oskrzelach wydzielinę.
  • Herbata z werbeny wspomaga leczenie nadczynności tarczycy, zmniejszając wydzielanie hormonów.

Jak stosować werbenę?

Kupcie w aptece susz z werbeny i zalejcie łyżkę ziela szklanką wrzącej wody, po czym odstawcie do zaparzenia (pod przykryciem) na około 15-20 minut. Miksturę należy pić dwa razy dziennie.

Źródło: oliwka24.pl, zdrowie.wprost.pl, healthline.com