Białko mleka krowiego wyzwala odpowiedź autoimmunologiczną u myszy, która uszkadza neurony. To według ustaleń niemieckich naukowców główny powód, dla którego osoby cierpiące na stwardnienie rozsiane (SM) powinny rozważyć wyłączenie z diety krowiego mleka.

Czym jest stwardnienie rozsiane?

Stwardnienie rozsiane (SM) to przewlekła choroba, która wpływa na ośrodkowy układ nerwowy (mózg i rdzeń kręgowy). SM występuje, gdy układ odpornościowy atakuje włókna nerwowe i osłonkę mielinową (substancję tłuszczową, która otacza/izoluje zdrowe włókna nerwowe) w mózgu i rdzeń kręgowy. Ten atak wywołuje stan zapalny, który niszczy procesy komórek nerwowych i mielinę – zmieniając sygnały elektryczne w mózgu.

Przebieg SM może być nieprzewidywalny i wpływa na każdego pacjenta inaczej – niektóre osoby mogą przechodzić ten stan łagodnie, podczas gdy inne mogą utracić zdolność pisania, mówienia lub chodzenia.

Czy krowie mleko jest szkodliwe dla osób ze stwardnieniem rozsianym? 

Badanie przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów w Bonn i Erlangen-Norymberdze, opublikowane w czasopiśmie „PNAS" wykazało, że osoby cierpiące na stwardnienie rozsiane, często skarżą się na nasilenie objawów choroby po spożyciu produktów mlecznych. Eksperci postanowili spróbować znaleźć możliwą przyczynę takiego stanu rzeczy. Podpowiedź znaleźli podczas rozmowy z pacjentami ze stwardnieniem rozsianym:

Zobacz także:

- Ciągle słyszymy od chorych, że czują się gorzej, gdy spożywają mleko, twarożek lub jogurt – powiedziała Stefanie Kürten z Instytutu Anatomii Szpitala Uniwersyteckiego w Bonn.  Interesowała nas przyczyna tej korelacji - dodała.

Na czym polegało badanie?

Badaczka z Niemiec wyjaśniało to następująco:

- Wstrzyknęliśmy myszom różne białka z mleka krowiego, aby dowiedzieć się, czy istnieje składnik, na który reagują one objawami choroby - powiedziała Kürten.

Według ekspertów, białko w mleku krowim (kazeina) może wywołać stan zapalny, który atakuje „warstwę izolacyjną” wokół komórek nerwowych.

Wprawdzie badanie zostało przeprowadzone na myszach, ale naukowcy znaleźli także dowody na podobny mechanizm u ludzi. Dlatego zalecają, aby niektóre grupy chorych unikały produktów mlecznych.

Źródło: tvn24.pl