Mimo iż większość płatków śniadaniowych jest promowana jako „zdrowa żywność”, ten popularny produkt, który wielu z nas spożywa codziennie rano na śniadanie, w rzeczywistości ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Płatki śniadaniowe nie tylko mogą powodować cukrzycę i sprzyjają gromadzeniu się tkanki tłuszczowej, ale też zwiększają ryzyko zachorowania na raka, a nawet powodują szybsze starzenie się organizmu.

Dlaczego lepiej nie jeść płatków śniadaniowych?

Płatki śniadaniowe to jedna z najgorszych rzeczy, jaką możecie zjeść rano na śniadanie. Dlaczego? Ponieważ zawierają ogromną ilość cukru oraz sztucznych dodatków. Nie dajcie się zwieść napisom na opakowaniu, które przekonują, że takie płatki są „zdrowe”, „odchudzające”, „fitness” czy „bogate w błonnik”. W rzeczywistości zaburzają one produkcję hormonów, obniżają energię i powodują szybki przyrost masy ciała.

Większość dostępnych w sklepach płatków zbożowych (nawet „pełnoziarnistych” lub „o wysokiej zawartości błonnika”) powoduje niekontrolowany wzrost poziomu cukru we krwi.

Zdaniem dietetyków, najgorszą rzeczą w przypadku większości zbóż, nawet tak zwanych „pełnych ziaren”, jest to, że wszystkie z nich powodują gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi (niezależnie od tego, czy są na bazie pszenicy, ryżu czy kukurydzy), co skutkuje kaskadą hormonów magazynujących tłuszcz, które zostają uwolnione w ciele i sprawią, że nasz organizm potrzebuje jeszcze większej ilości węglowodanów w ciągu dnia, co bardzo szybko odbija się na ilości tłuszczu na naszym brzuchu.

Zobacz także:

Szerszy obwód w pasie to nie wszystko

Płatki śniadaniowe są wytwarzane z rafinowanych ziaren, a proces ten nazywa się ekstruzją. Produkt ten jest wysoko przetworzony, a podczas jego wytwarzania dodaje się wiele składników a jednym z nich jest cukier. 

Cukier to jeden z najgorszych składników współczesnej diety. Większość cukru, który dostarczamy swojemu organizmowi, pochodzi z przetworzonej żywności – a płatki śniadaniowe należą do najpopularniejszych przetworzonych produktów spożywczych, które zawierają dużo dodanych cukrów.

Jeśli zaczynacie swój dzień od zjedzenia płatków śniadaniowych o wysokiej zawartości cukru, liczcie się z tym, że bardzo szybko podniesiecie poziom cukru we krwi i insuliny. Kilka godzin później poziom cukru w waszej krwi spadnie, a wasz organizm będzie pragnął kolejnego posiłku lub przekąski o wysokiej zawartości węglowodanów — potencjalnie tworząc błędne koło przejadania się. Nadmierne spożycie cukru może powodować wiele szkód waszemu zdrowiu. Nie tylko zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2, ale także chorób serca i raka. 

Co wybrać zamiast płatków śniadaniowych?

Wszyscy wiemy, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, ale niewielu z nas stosuje się do tej zasady. Zamiast sięgać po zbożowe płatki śniadaniowe, wybierzcie kilka innych opcji, dzięki którym zdrowo (i smacznie) rozpoczniecie swój dzień. 

  • Koktajle warzywne i owocowe to pyszny i zdrowy sposób na rozpoczęcie każdego dnia. Takie koktajle są naładowane witaminami i przeciwutleniaczami, które odżywią wasze ciało i sprawią, że będziecie mieli więcej energii. Aby zrobić smaczny i zdrowy koktajl śniadaniowy, zacznijcie od zdrowej bazy, takiej jak mleko migdałowe, woda kokosowa lub sok jabłkowy, a następnie dodajcie swoje ulubione owoce i warzywa.
  • Jogurt to doskonały sposób na rozpoczęcie dnia z uwagi na wysoką zawartość białka i niską ilość kalorii w jednej porcji. Oprócz dużej ilości witamin, jogurt jest naładowany probiotykami, które pomagają utrzymać zdrowy przewód pokarmowy i układ odpornościowy. Dobrym wyborem będzie jogurt grecki, ponieważ zawiera prawie dwa razy więcej białka niż inne jogurty i często zawiera mniej cukru. Dodajcie do niego odrobinę miodu lub owoce i pyszne śniadanie macie gotowe.
  • Płatki owsiane zapewnią waszemu organizmowi odpowiednią ilość niezbędnych składników odżywczych. Płatki te zawsze były ulubieńcem miłośników zdrowych śniadań, będąc jednym z najbardziej sycących i pożywnych produktów śniadaniowych. Dodajcie do nich aromatyczne owoce cytrusowe, takie jak ananas i pomarańcze, aby smacznie i zdrowo rozpocząć swój dzień!

Źródło: gurbacka.pl, bobsredmill.com