Gorące zupy, gorące dania, gorące napoje – Polacy uwielbiają jeść potrawy, które są serwowane na gorąco. Mało kto wie, że taki sposób jedzenia może powodować poważne problemy zdrowotne.

Spożywanie gorącego jedzenia a rak przełyku 

Jakiś czas temu naukowcy dokonali bardzo niepokojącego odkrycia. W toku badań wykazali, że jedzenie gorących dań i picie gorących napojów niszczy zewnętrzną wyściółkę przełyku, co wymaga ciągłej regeneracji komórek. Podczas tego procesu istnieje większa szansa, że coś może pójść nie tak i zamienić normalne komórki w komórki rakowe.

Badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym „International Journal of Cancer" zasugerowało, że istnieje związek między spożywaniem gorącej herbaty a rakiem płaskonabłonkowym przełyku. Jak się okazuje odkrycie to wcale nie jest nowe, ponieważ podobne wnioski wyciągnięto już kilkadziesiąt lat temu.

W 1939 r. naukowiec W.L. Watson, po przejrzeniu dokumentacji klinicznej dotyczącej 771 przypadków raka przełyku, pisał:

Zobacz także:

Podrażnienie termiczne jest prawdopodobnie najbardziej stałym czynnikiem predysponującym do raka przełyku. Jeśli gorące napoje rzeczywiście powodują ten typ raka, można dzięki temu wyjaśnić dużą część wszystkich przypadków w populacjach, w których picie herbaty, kawy lub mate (ziołowego naparu z Ilex paraguariensis, powszechnie spożywanego w kilku krajach Ameryki Południowej) lub spożywanie gorących potraw, jest czymś pospolitym.

Częstotliwość występowania raka przełyku

Rak przełyku jest ósmym najczęstszym nowotworem na świecie i zajmuje szóste miejsce wśród wszystkich nowotworów pod względem śmiertelności. Wiele badań wykazało, że nawyki żywieniowe są istotnie skorelowane z występowaniem tego typu nowotworu. Przykładowo, stwierdzono, że polifenole zawarte w zielonej herbacie hamują powstawanie nowotworów przełyku, podczas gdy napar mate i kofeina, mogą  wywoływać efekty mutagenne.

W ostatnich latach coraz więcej badań badało możliwy związek między temperaturą napojów i żywności a ryzykiem wystąpienia raka przełyku. Wykazano, że nawracające urazy termiczne błony śluzowej przełyku spowodowane spożywaniem zbyt gorących napojów lub pokarmów uważa się za czynnik ryzyka dla tego typu nowotworu.

Opinia WHO w sprawie picia gorących napojów

Opinię tę potwierdziła Światowa Agencja Badań nad Rakiem, należąca do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która podała, że napoje, które mają temperaturę powyżej 65 stopni Celsjusza, faktycznie mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka przełyku.

Normalna temperatura kawy czy herbaty, które spożywane są w krajach Europy i Ameryki Północnej, jest znacznie niższa. Napoje te mają około 60 stopni Celsjusza. Ale już na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Ameryce Południowej preferuje się napoje o wysokiej temperaturze – to tam rak przełyku występuje częściej – powiedział Christopher Wild, Dyrektor Międzynarodowego Centrum Badań nad Rakiem (IARC).

Źródło: abczdrowie.pl