Przyprawy i zioła nie tylko nadają naszym potrawom wspaniałego smaku, ale też słyną z niezliczonych korzyści zdrowotnych. Jedna z nich zasługuje na szczególną uwagę. Mowa o gałce muszkatołowej. 

Dlaczego warto włączyć do diety gałkę muszkatołową?

Gałka muszkatołowa ma niezliczone walory prozdrowotne. Oto tylko niektóre z nich.

  • Korzystnie wpływa na trawienie. Dodawajcie tę przyprawę do jedzenia, ponieważ pomaga ona w łatwym trawieniu. 
  • Pomaga w leczeniu bezsenności. Gałka muszkatołowa ma również właściwości zwalczające bezsenność. Wystarczy dodać odrobinę gałki muszkatołowej do szklanki ciepłego mleka, aby wywołać senność.
  • Pomaga złagodzić ból. Gałka muszkatołowa ma właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc złagodzić ból i dyskomfort. Dzięki takim substancjom chemicznym, jak mirystycyna, elemycyna, safrol i eugenol, jest przydatna w leczeniu bólu.
  • Olej z gałki muszkatołowej sprawdza się w leczeniu obrzęków, stanów zapalnych, bólu stawów, skurczów mięśni, bólów i owrzodzeń.
  • Gałka muszkatołowa działa jak afrodyzjak, co oznacza, że może stymulować komórki nerwowe w mózgu. Substancje chemiczne zawarte w tej przyprawie mogą pomóc w uwolnieniu hormonów dobrego samopoczucia w organizmie, co z kolei działa uspokajająco.
  • Ponieważ poprawia nastrój, gałka muszkatołowa jest świetnym rozwiązaniem na stres.
  • Pomaga regulować ciśnienie krwi i krążenie. Gałka muszkatołowa jest bogata w minerały, takie jak wapń, potas, mangan i żelazo, które pomagają regulować ciśnienie krwi i poprawiają krążenie krwi. Minerały te rozluźniają naczynia krwionośne i pomagają w regulacji ciśnienia krwi.
  • Pomaga chronić wątrobę i oczyszcza ją z toksyn. Gałka muszkatołowa jest bogata w mirislignan, który może pomóc w leczeniu zaburzeń i urazów wątroby. Ekstrakty z gałki muszkatołowej mogą pomóc w leczeniu zapalenia wątroby a także w usuwaniu toksyn z organizmu (zwłaszcza z wątroby).

Skutki uboczne zbyt częstego spożywania gałki muszkatołowej

Gałka muszkatołowa ma też niestety swoją ciemną stronę. Gdy jest spożywana w nadmiarze, może powodować zamglenie i halucynacje podobne do tych po spożyciu narkotyków. Odnotowano też przypadki zatrucia gałką muszkatołową. Duże ilości (2 lub więcej łyżek) gałki muszkatołowej mogą powodować nudności, zawroty głowy i kołatanie serca.

Efekt ten jest skutkiem działania mirystycyny, która paradoksalnie nadaje również gałce muszkatołowej niektóre korzystne właściwości.

Zobacz także:

Źródło: parenting.firstcry.com, msn.com.pl