Już za dziewięć dni będziemy obchodzili tłusty czwartek. Wiele gospodyń domowych planuje usmażyć w tym dniu pączki. Jeśli wy także przymierzacie się do samodzielnego zrobienia pączków i szukacie sprawdzonego, tradycyjnego przepisu na te łakocie, koniecznie sprawdźcie starodawny przepis na pączki Marii Ochorowicz-Monatowej.

Kim była Maria Ochorowicz-Monatowa?

Maria Ochorowicz-Monatowa urodziła się w 1866 roku. Była najsłynniejszą polską autorką książek kulinarnych w pierwszej połowie XX wieku, uznawaną za godną następczynię Lucyny Ćwierczakiewiczowej.

W opublikowanej przez nią książce „Uniwersalna książka kucharska” z 1910 roku, możemy znaleźć ponad 2200 przepisów, w tym tradycyjny przepis na pyszne pączki. Sprawdźcie, jak je przygotowywała.

Starodawny przepis na pączki Marii Ochorowicz-Monatowej

Jeżeli będziecie chcieli co do joty odtworzyć przepis na pączki Marii Ochorowicz-Monatowej, koniecznie pamiętajcie o tym, że funt mąki (skrót - ft.) to około 500 g.

Zobacz także:

Z kolei określenie mąka ryżana sucha, nie odnosi się do mąki ryżowej, tylko najprawdopodobniej do mąki pszennej, podobnej do krupczatki.

Przepis publikujemy zgodnie z pisownią oryginalną.

  1. Do ćwierć litra słodkiej śmietanki lekko zagrzanej, ale nie przegotowanej, wbicie 12 żółtek, 5 łyżek stołowych sklarowanego młodego masła, 6 łyżek miałkiego cukru i 4 dkg drożdży.
  2. Posólcie i wszystko doskonale razem ubijcie na pianę, a następnie wsypcie 1 ft. ryżanej suchej mąki, wlejcie kieliszek araku i wybijajcie łyżką na misce uważając, aby ciasto było tak wolne, jak kładzione kluski.
  3. Gdy ciasto dostanie pęcherzyków, postawcie je w ciepłem miejscu do wyrośnięcia na całą godzinę, a potem wyrzućcie na stolnicę i wyrabiajcie pączki jak poprzednie.
  4. Do smalcu, na którym się mają smażyć, dodajcie przed stopieniem dobrą łyżkę wody, a nie przypalają się i dobrze się smażą.

Przetestujecie ten pradawny przepis na pączki?

Źródło: dziennikzachodni.pl