Średnio 1 na 1000 jaj jest skażone salmonellą. Jest na to prosty sposób. Wystarczy 1 trik
Adobe Stock
Newsy

Jak sprawdzić, czy jajko nie jest skażone salmonellą? Zakażenie tą niebezpieczną bakterią może doprowadzić do śmierci

Salmonella czyha na „zjadaczy” jajek. Jak zapobiec nieszczęśliwemu zarażeniu?

Polacy uwielbiają jajka. Jajecznica, jajka sadzone, jajka na miękko czy faszerowane. Do wyboru, do koloru. W ciągu roku przeciętny Polak zjada ok. 160 jajek w różnej postaci.

Ta statystyka blado wypada jednak w porównaniu chociażby do Amerykanów. Przeciętny mieszkaniec USA zjada rocznie ok. 293 jajek!

Polacy z Amerykanami konkurować pod tym względem mogą chyba tylko przez jeden dzień w roku. A więc w niedzielę wielkanocną.

Śniadanie wielkanocne to niezliczona ilość jajek zjadana przez Polaków. A czy słyszeliście, że według statystyk, 1 na 1000 jajek jest zakażone salmonellą?

Kluczem do uniknięcia zakażenia jest kupno świeżych jaj w sklepie czy na bazarze, a także ich odpowiednie przechowywanie.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak przechowywać jajka?

  • Najbezpieczniej przechowywać jajka w lodówce, czyli w miejscu zimnym, ciemnym i suchym.
  • Jajek nie należy myć przed włożeniem do lodówki lub do wytłaczanki, bo źle znoszą wilgoć. Mycie jajecznych skorupek zaleca się jedynie bezpośrednio przed użyciem.
  • Ze względu na porowatą skorupkę, jajka mają tendencję do przechodzenia różnymi intensywnymi zapachami – stawiajcie je w lodówce z dala np. od czosnki i cebuli.
  • W celu zabezpieczenia jajek przed zapachami warto zostawiać je w lodówce w wytłaczankach.
  • Jajka powinny leżakować w lodówce czubkiem do góry.
Zobacz także
Jak przechowywać pomidory? W plastikowej torebce, w lodówce czy na parapecie?

Jak przechowywać pomidory? W plastikowej torebce, w lodówce czy na parapecie?

Jak długo można przechowywać ugotowane jajka w lodówce? To zaskoczy każdego

Jak długo można przechowywać ugotowane jajka w lodówce? To zaskoczy każdego

Co ze świeżością jajek? Oto nasza krótka lista, która pomoże wam oszacować czas przechowywania jajek w razie braku daty ważności na wytłaczance.

Jak długo można przechowywać jajka:

  • Aż 4 miesiące można przechowywać rozbite ze skorupek jajka w zamrażarce
  • 4 tygodnie można przechowywać w lodówce świeże jaja
  • 2 tygodnie można przechowywać jaja w zimnym miejscu poza lodówką (temp. ok. 10 st. C.)
  • 4 dni można przechowywać ugotowane jajko w skorupce w lodówce
  • 2 dni można w lodówce przechowywać ugotowane jajko bez skorupki

Jak zabezpieczyć się przed zakażeniem salmonellą w jajku?

Wróćmy na chwilę jeszcze do wspomnianej salmonelli. Winni jesteśmy wam przedstawienie jednego triku, który zabezpieczy was przed zakażeniem salmonellą.

To bardzo proste. Najpierw umyjcie jajko z zabrudzeń, a potem delikatnie przelejcie je wrząca wodą. Zróbcie to nawet wtedy, gdy będziecie później gotowali jajka we wrzątku.

Taka metoda da wam stuprocentową pewność co do ochrony przed zakażeniem bakteriami.

Jajka należy przechowywać zwężeniem do dołu
Pixabay
Newsy
Trzymacie jajka czubkiem do góry czy do dołu? Jedna z tych metod sprawia, że dłużej pozostają świeże
Choć wydawać by się mogło, że sposób przechowywania jajek nie ma żadnego znaczenia, w rzeczywistości ich prawidłowe ułożenie przedłuża datę przydatności do spożycia produktu.

Jajko to, wbrew pozorom, bardzo skomplikowany produkt spożywczy. W jego przypadku nawet najmniejszy szczegół ma ogromne znaczenie. Zaczynając od kupna, przez przechowywanie, po podstawowe zasady dotyczące przyrządzania – skupcie się, bo tego jest naprawdę dużo. Jak wybrać dobre jajko? Większość konsumentów przy wyborze jajek, kieruje się przede wszystkim ich ceną, rozmiarem i barwą. Okazuje się jednak, że to nie wszystko na czym powinniście się skupić idąc do sklepu. Zwróćcie również uwagę na te trzy punkty. Przede wszystkim skupcie się na kodzie widniejącym na skorupce każdego jajka. Cyfry, od których się zaczyna są kluczowe – 0 oznacza chów ekologiczny, 1 wolny wybieg, 2 chów ściółkowy, z kolei 3 chów klatkowy. Najlepiej sięgać po te pierwsze. Im większa nomenklatura tym gorzej dla waszego zdrowia. Dokładnie obejrzyjcie jajka. Ich skorupki powinny być gładkie i czyste, pozbawione plam czy przebarwień. Jeśli delikatnie połyskują to znak, że są świeże. Zanim zdecydujecie się na zakup jajek, warto również nimi lekko potrząsnąć. Jeśli jest świeże nie wyda żadnego dźwięki, jeśli jest nieświeże usłyszycie głuchy, nieprzyjemny chlupot. Odłóżcie je wówczas na miejsce. W jaki sposób przechowywać jajka? Okazuje się, że jajka nie lubią leżakowania czubkiem do góry. Niestety, w ten sposób przechowuje je większość Polaków. To duży błąd. Bowiem układanie ich zwężeniem do dołu sprawia, że żółtko leży na bardziej zwartym białku i dłużej zachowuje świeżość.  Jak długo można przechowywać jajka? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Termin przydatności jajek różni się w zależności od ich rodzaju i etapu obróbki. Dwa dni – właśnie tyle możecie przechowywać w...

Chlupotanie jajka oznacza że jest nieświeże
Adobe Stock
Newsy
Potrząsane jajko chlupocze czy nie? Jedna z tych rzeczy oznacza, że jest zepsute
Jeśli kupując jajka kierujecie się tylko ich ceną, kolorem i wielkością, to popełniacie ogromny błąd. Zanim podejdziecie z produktem do kasy, koniecznie nim potrząśnijcie. W ten sposób dowiecie się, czy jajka są świeże.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kupowane w sklepie jajka, mogą okazać się nieświeże. Z racji, że Święta Wielkanocne są już za pasem, postanowiliśmy zdradzić wam, co zrobić, by wybrać dobry produkt. Koniecznie zastosujcie się do naszych rad. Jak wybrać dobre jajko? Większość konsumentów przy wyborze jajek, kieruje się przede wszystkim ich ceną, rozmiarem i barwą. Okazuje się jednak, że to nie wszystko na czym powinniście się skupić idąc do sklepu. Zwróćcie również uwagę na te trzy kwestie. Przede wszystkim skupcie się na kodzie widniejącym na skorupce każdego jajka. Cyfry, od których się zaczyna są kluczowe – 0 oznacza chów ekologiczny, 1 wolny wybieg, 2 chów ściółkowy, z kolei 3 chów klatkowy. Najlepiej sięgać po te pierwsze. Im większa nomenklatura tym gorzej dla waszego zdrowia. Dokładnie obejrzyjcie jajka. Ich skorupki powinny być gładkie i czyste, pozbawione plam czy przebarwień. Jeśli delikatnie połyskują to znak, że są świeże. Zanim zdecydujecie się na zakup jajek, warto również nimi lekko potrząsnąć. Jeśli jest świeże nie wyda żadnego dźwięku, jeśli jest nieświeże usłyszycie głuchy, nieprzyjemny chlupot. Odłóżcie je wówczas na miejsce. Jak długo można przechowywać jajka? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Termin przydatności jajek różni się w zależności od ich rodzaju i etapu obróbki. Dwa dni – właśnie tyle możecie przechowywać w lodówce ugotowane na twardo i obrane ze skorupki jajka. Sprawa wygląda podobnie w kwestii jajek faszerowanych. Jeśli zostaną wam jakieś ze Świąt Wielkanocnych, wyrzućcie je po 48 godzinach. Cztery dni – tyle możecie przechowywać ugotowane na twardo i nieobrane ze skorupki jajka. Dwa tygodnie – tyle możecie przechowywać świeże...

czy trzeba usuwać białą skrętkę na jajku
Wikipedia Commons
Newsy
Czy białe skrętki w jajkach należy usunąć? Wiele osób o tym nie wiedziało
Widzieliście to kiedyś po rozbiciu świeżego jajka? Czy należy mieć powody do niepokoju? Wyjaśniamy o co chodzi w przypadku chalazy.

Statystyczny Polak w ciągu roku zjada mniej więcej 160 jaj w różnej postaci. Z kolei zdrowe kury nioski w fermach znoszą rocznie podobno nawet około 300 jaj. Tyle na dzisiaj ze statystyki. Mimo tego, że Polacy pochłaniają jajka na potęgę na różne sposoby, być może nawet dokładnie nie wiedzą o tym, co tak naprawdę jedzą. Przyglądaliście się kiedyś dokładnie kurzemu jajku? Zauważyliście coś nietypowego o białym odcieniu wokół żółtka? Czy usuwacie je przed spożyciem? Czym są białe skrętki na jajkach? Na początku winni jesteśmy wyjaśnienie, czym białe skrętki na jajku tak w ogóle są. Najprościej rzecz ujmując, są strukturami białka pomiędzy żółtkiem a właściwym białkiem jajka. Taka właśnie struktura nosi nazwę chalazy lub chalazonu. To gęste pasmo białka ma za zadanie utrzymywać kulę żółtkową w jaju, a także w utrzymaniu komórki jajowej w stałym położeniu. Przyznacie, że brzmi to trochę skomplikowanie. Na dodatek niezbyt apetyczny czasem widok białych skrętek może zniechęcić niejedną osobę do usmażenia jajecznicy.\ Czy białe skrętki z jajek powinno się usuwać? Czy jest się czego bać? Czy trzeba takie białe skrętki czym prędzej z jajka usuwać? Spieszymy z wyjaśnieniami. Jeśli po rozbiciu skorupki z jajkiem waszym oczom ukazało się żółtko z dziwną białą obwódką, nie jest to powód do większego niepokoju. Nie ma potrzeby usuwania chalazy z jajka przed rozpoczęciem jego gotowania w jakikolwiek sposób. Mało tego, biała skrętka na jajku to dobry znak! To nic innego jak oznaka tego, że jajko jest zdrowe, świeże i gotowe do zjedzenia. Jeśli chalaza jest niewidoczna lub ledwie zauważalna, może to oznaczać, że jajo nie jest już pierwszej świeżości. Chalazy, lub jak kto woli, białe skrętki, powoli znikają wraz ze...

Co zrobić z pękniętym jajkiem? Czy można je jeszcze zjeść?
Pixabay
Newsy
Co zrobić z pękniętym jajkiem? Czy można je jeszcze zjeść?
Czy pęknięte jajko nadaje się do zjedzenia? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Odpowiedź może was zaskoczyć. 

Każdemu zdarzyło się kiedyś wrócić z pękniętym jajkiem ze sklepu. Często uważa się, że jeśli szybko schowa się je do lodówki, mogą być one bezpiecznie spożyte. Czy to prawda? Nie do końca.  Czy można zjeść pęknięte jajko? Jeśli zauważycie pęknięte jajko od razu po przyjściu ze sklepu, najlepiej wykorzystajcie je natychmiast i przygotujcie w postaci jajecznicy, omletu, jajka sadzonego czy po benedyktyńsku.  Jeśli nie zamierzacie wykorzystywać jajka od razu, najlepiej jak najszybciej je wyrzucić. Przetrzymywanie go w lodówce przez kilka dni może przyczynić się do skażenia salmonellą, ale także do przeniesienia się bakterii na inną żywność w lodówce. Salmonella to popularna choroba zakaźna, która powoduje objawy ciężkiego zatrucia pokarmowego. Można się nią zakazić poprzez nieodpowiednio przechowywane jaj, niedogotowane i surowe jajka bądź mięso.   Dlaczego warto jeść jajka? Jajka to bardzo korzystny element diety. Bogate są w wiele cennych składników odżywczych takich jak witaminy A, E i K, a także wapń, cynk czy potas. Jakie inne korzyści czerpie organizm ze spożywania jajek? Są one bogatym źródłem białka Doskonale działają na zmysł wzroku Są sycące i bogate w zdrowe tłuszcze. Czytaj też: Zostały wam skorupki po jajkach? Dodajcie do nich trochę oliwy, a otrzymacie genialny kosmetyk Żółte jajka na twardo to coś dla osób, które lubią eksperymenty. Wykorzystaj ten trik Jak długo można przechowywać ugotowane jajka w lodówce? To zaskoczy każdego