Zdarza nam się łączyć w jednym daniu, z pozoru nie pasujące do siebie rzeczy. Pieczemy więc ciasto czekoladowe z ziemniakami lub marchewkę przyrządzamy jako ciasto marchewkowe i polewamy lukrem. Podobno niektórzy posypują truskawki pieprzem. Lody karmelowe z solą już nikogo nie dziwią. Więcej, stały się smakowym hitem ostatnich kilku sezonów. Kawa, którą kojarzymy z pobudzającym napojem, nie tylko nadaje smaku deserom, ale można jej użyć także do dań wytrawnych. A nawet potraw mięsnych. Proponujemy wam kawę w postaci marynaty do kurczaka.

Mięso z dodatkiem kawy

Kucharze nie tylko powtarzają, że kawa doskonale podkreśla smak mięsa, ale często po nią sięgają i używają jako przyprawy. Robią żeberka pieczone w kawie czy miodowo- kawową marynatę do golonki. Kawa w postaci zalewy do mięsa sprawdza się z drobiem. Można jej użyć także do zamarynowania steków przed smażeniem czy polędwicy przed pieczeniem. W każdym wydaniu jest zachwycająca.

Przepis na kurczaka w kawie

To jedno z tych dań, które nie tylko „samo się robi”, ale też szybko mamy je na talerzu. Kurczaka możecie rzucić na grilla lub na patelnię. Mięso zamarynowane w kawowej przyprawie, z powodzeniem można tez piec.

Składniki

  • Podwójna pierś z kurczaka
  • 2-3 łyżeczek oleju
  • ½ łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka przyprawy do grillowanego kurczaka
  • 2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej Łyżeczka kawy mielonej
  • 1 łyżeczka sproszkowanego czosnku
  • 1 łyżeczka suchej bazylii
  • 1 łyżeczka pokruszonych, suszonych pomidorów lub 2-3 łyżeczki koncentratu pomidorowego

Przygotowanie kurczaka w kawie

  1. Do oleju dodajemy sól, oba rodzaje kawy i przyprawę do kurczaka i mieszamy.
  2. Do mieszanki dodajemy pomidory, czosnek i bazylię, a jeśli użyliśmy koncentratu, to najpierw przecier pomidorowy łączymy z kawowym olejem, a dopiero gdy składniki dokładnie połączą się, dosypujemy czosnek i bazylię.
  3. Mieszamy i odstawiamy.
  4. Przygotowujemy mięso, myjemy, dzielimy na porcje, po czym dokładnie nacieramy marynatą. Odstawiamy na kilka minut. Możemy w tym czasie zrobić surówkę czy sałatkę.
  5. Rozgrzewamy grilla lub patelnię, wykładami mięso dopiero gdy będą gorące i smażymy po kilka minut z każdej strony.

Dodatki do piersi z kurczaka

Jesienią i zimą do tak przygotowanego kurczaka polecamy pierwsze, własnoręcznie zrobione kiszonki na przykład ogórki kiszone czy surówkę z kiszonej kapusty. Na wiosnę koniecznie podajcie do niego grillowane szparagi lub sałatkę ze szparagów. Dobra też będzie surówka z młodej kapusty. O każdej porze roku najlepszym dodatkiem będą pieczone ziemniaki.

Zobacz także: