Niektórzy piją kawę z mlekiem, inni z cukrem, a kolejni ze śmietanką lub klasycznie – bez żadnych dodatków. Są też tacy, którzy piją kawę z... serem, jak Skandynawowie. Skąd wzięła się ta ich nietypowa tradycja?

Skandynawowie piją kawę z serem z mleka renifera - kaffeost

Kawę można podawać na wiele różnych sposobów, ale czy słyszeliście kiedyś o tym, żeby dodawać do niej ser? To nietypowe połączenie nosi nawet swoją nazwę – kaffeost.

Do klasycznej, czarnej kawy dodają kawałki specjalnego gatunku sera, który produkuje się z mleka kóz, krów lub reniferów. Zgodnie z tradycją w północnej Skandynawii, kaffeost to napój/posiłek, w którym kostki sera są wkładane do filiżanki kawy. Ser przesiąka kawą niczym biszkopt. Kawę taką najczęściej podaje się w pięknym kubku wyrzeźbionym z pęczka brzozy (guzowatego wzrostu drzewa). Największymi koneserami takiego sposobu picia kawy są Szwedzi i Finowie.

Dodawany przez nich do kawy ser przypomina nieco ser halloumi. Ma delikatny smak i jest bardzo zwarty. Dużą popularnością cieszy się w Skandynawii tradycyjny fiński ser Leipäjuusto, nazywany również serem chlebowym. Ser ten jest pieczony i wytwarza się go z mleka krowiego lub reniferowego. Na rynku dostępne są również wersje na bazie mleka krowiego i koziego.

Zobacz także:

Nazwa ta nie ma bynajmniej związku z tym, że ma on w sobie kawałki chleba, ponieważ tak naprawdę z chlebem nie ma on nic wspólnego. Chodzi tu bardziej o to, że ser ten wchłania wszystko jak chleb. Jak on smakuje? Ser Leipäjuusto smakuje, jak mozzarella zmieszana z cheddarem, ale jest od tych serów bardziej słodki i sprężysty.

Jak pić kawę z serem?

Wystarczy, że zaparzycie swoją ulubioną czarną kawę i będziecie w niej maczać pokrojony w długie paski ser. Możecie też pokroić go w kostkę i wrzucić bezpośrednio do kubka, dzięki czemu ser nabierze ciekawego kawowego posmaku.

Odważycie się napić takiej kawy?

Źródło: kuchnia.wp.pl