Regularne picie zielonej herbaty ma wiele korzyści zdrowotnych - oczyszcza, leczy i odmładza nasz organizm od wewnątrz. Dlaczego tak się dzieje?

Właściwości zdrowotne zielonej herbaty

Ponieważ zielona herbata jest pełna przeciwutleniaczy, polifenoli i flawonoidów, które nie tylko wzmacniają odporność, ale także chronią nas przed kaszlem i grypą i pomagają nam zachować młodość.

Regularne spożywanie zielonej herbaty pomaga też w obniżaniu poziomu cholesterolu, a także ułatwia odchudzanie i wspomaga trawienie. Spożywanie zielonej herbaty pomaga również w utrzymaniu zdrowych włosów i oczyszczeniu skóry. Co jednak, gdy nie lubimy jej charakterystycznego gorzkawego smaku?

Skąd się bierze gorycz w zielonej herbacie?

Zielona herbata, w przeciwieństwie do wielu innych gatunków herbat, jest zwykle mniej przetworzona, co oznacza, że zachowuje wiele ziemistych i naturalnych związków, które nadają jej charakterystyczny, lekko gorzkawy smak. Związki te to katechiny, chlorofil i kofeina. Warto przy okazji wspomnieć o procesie produkcji zielonej herbaty, który także może wpływać na jej smak.

Zobacz także:

- Po zerwaniu liście zielonej herbaty są wypalane na patelni lub gotowane na parze, aby zapobiec utlenianiu, przy czym liście wypalane na patelni mają trawiasty i prażony smak, podczas gdy liście gotowane na parze mają bardziej roślinny smak z nutą słodyczy - pisze na swojej stronie Sencha Tea Bar.

Dodatkowo zielona herbata jest bardzo wrażliwa na wysoką temperaturę wody i długi czas zaparzania, dlatego - parzona w zbyt gorącej wodzie lub zbyt długo - może nabierać nieprzyjemnego i bardzo gorzkiego i smaku. Czy da się to jakoś wyeliminować?

Jak zwalczyć gorzki smak zielonej herbaty?

Najlepsza temperatura parzenia zielonej herbaty waha się od 60 do 85 stopni Celsjusza. Żeby wydobyć jej pełne walory smakowe, warto stosować wodę przefiltrowaną, która jest pozbawiona dodatkowych minerałów. Wreszcie, większość herbat zielonych wymaga bardzo krótkiego czasu parzenia, prawie zawsze mniej niż dwie minuty. Gdy pozostawimy ją na dłuższy czas, nabierze ona nieprzyjemnego, gorzkiego smaku.

Jeśli mimo zastosowania się do powyższych wskazówek twoja zielona herbata nadal jest zbyt gorzka, możesz do niej dodać trochę świeżej cytryny, imbiru, mięty lub miodu, które na pewno poprawią jej smak i zredukują nieprzyjemną dla wielu goryczkę.

Źródło: Mashed.com, Konesso.pl