Lato to czas, w którym natura dzieli się z nami tym, co najlepsze. Na drzewach i krzewach rosną wówczas przepyszne owoce a ziemia wypuszcza plony w postaci smacznych i zdrowych warzyw. Nie wszystko, co teraz kwitnie nadaje się jednak do spożycia. Jakich owoców powinniśmy kategorycznie unikać?

Tych owoców pod żadnym pozorem nie zbierajcie

W naszych lasach i ogrodach rosną teraz maliny, porzeczki, jeżyny, borówki oraz jagody. Poza wspaniałym smakiem, owoce te skrywają w sobie prawdziwe bogactwo witamin, składników odżywczych oraz przeciwutleniaczy. Istnieją jednak owoce, których pod żadnym pozorem nie powinniśmy zbierać. O jakie owoce chodzi?

Mimo iż owoce z poniższej listy wyglądają bardzo apetycznie, nigdy ich nie jedzcie, ponieważ są bardzo toksyczne, a nawet mogą okazać się śmiertelne. Czy wiecie, że niektóre leśne owoce są do siebie łudząco podobne, ale podczas gdy jedne z nich są bardzo zdrowe, inne mogą być niezwykle trujące?

Mowa m.in. o jagodach jadalnych i trujących, a konkretnie o owocach czworolistu (zdjęcie poniżej), które bardzo przypominają owoce borówki czarnej, zwanej czarną jagodą. Niestety, w przeciwieństwie do niej są niezwykle trujące.

Zobacz także:

Równie niebezpieczny może być pokrzyk wilcza jagoda (zdjęcie poniżej). To roślina, która ma owoce niemal identyczne do owoców jagód.

Kolejną taką rośliną jest czarny bez. Czarny bez oczywiście jest bardzo zdrowy, ale zawsze trzeba go poddawać obróbce termicznej. Nigdy nie powinien on być spożywany na surowo. Owoce czarnego bzu wyglądają niezwykle kusząco. Niestety, spożycie ich w surowej postaci, w szczególności niedojrzałych, może doprowadzić do silnego zatrucia. Głównymi objawami takiego zatrucia są m.in. nudności, wymioty, bóle i zwroty głowy oraz zaburzenia oddychania.

Bez koralowy, który możecie zobaczyć poniżej, aż kusi, by go spróbować, ale w rzeczywistości lepiej jest tego nie robić. Bez koralowy (Sambucus racemosa) zwykle jest sadzony, jako roślina ozdobna, ale możemy go też spotkać w dzikich warunkach. Surowe owoce są bardzo toksyczne. Mogą one być spożywane tylko po obróbce termicznej i bez pestek.

Cis (Taxus) zwykle rośnie w ogrodzie lub parku, zadziej w lesie. Jego owoce przypominają czerwone jagody. Wnętrze, a konkretnie pestki cisu są bardzo trujące, a zatrucie może nawet doprowadzić do zgonu.

Jałowiec sabiński to kolejna roślina, która wypuszcza pięknie wyglądające, ale nie nadające się do spożycia owoce. Zjedzenie nawet niewielkiej ilości takich owoców może się skończyć tragicznie.

Kalina koralowa również kusi swoim wyglądem. Jej czerwone owoce aż proszą się o zerwanie. Pamiętajmy jednak, że są one bardzo toksyczne i niebezpieczne. Owoce te należy spożywać tylko po obróbce termicznej. Na surowo mogą doprowadzić do silnego zatrucia.

Ostrzeżenie!

Uważajcie na leśne owoce zwłaszcza wtedy, gdy wybieracie się do lasu z dziećmi. Nawet dorośli miewają problemy z odróżnieniem toksycznych owoców od tych zdrowych. W oczach dzieci, trujące jagody lub inne leśne owoce, wyglądają bardzo apetycznie. Niestety, ich spożycie może doprowadzić do poważnego zatrucia, a nawet zgonu. Niebezpieczne owoce rosną nie tylko w lasach, ale również w ogrodach, parkach i  przy ulicach. Pokażcie je dzieciom i przestrzeżcie je przed ich zrywaniem.

Jeżeli zaś wybierzecie się z dziećmi zbierać zdrowe owoce lasu, pamiętajcie o 1 ważnej zasadzie.

Źródło: kurierlubelski.pl